Харківські волонтери під час евакуації з Українська на Донеччині зіткнулися з російським військовим
Екіпаж харківської громадської організації «Троянда на руці» під час евакуаційної місії 11 вересня зустрів озброєного російського військового в Українську на Донеччині. Попри загрози волонтерам вдалося вивезти трьох людей.
Про це «МедіаПорту» розповів керівник «Троянди на руці» Олександр Гуманюк.
«По Покровському району працюємо понад місяць. Були у Новогродівці [за даними DeepState, наприкінці серпня туди зайшли російські військові]. Ми рятувальна волонтерська організація, тому дозволяємо собі найгарячіші точки — їдемо туди, куди майже ніхто не їздить», — відповів Гуманюк на питання, чи були волонтери обізнані про ситуацію у населеному пункті.
За його словами, на 11 вересня волонтери отримали понад 50 заявок на евакуацію від жителів Українська, але усіх вивезти не встигли. Заїхали лише за першою вказаною адресою, де мали забрати шістьох людей, серед яких була дитина. На місці з’ясувалося, що на волонтерів чекали троє дорослих, доки вони збирали речі, з сусіднього будинку вийшов російський військовий і наказав зупинитися. «Російська армія. Стій! Іди сюди!» — сказав він у бік волонтерів.
«Нам дуже пощастило, що російський військовий теж злякався, як я зрозумів, він не почав по нас стріляти. Він почав питати: «Що тут за рухи? Що ви тут робите?» Ми сказали, що ми волонтери евакуації, що вивозимо цивільних. Він не дуже нам повірив. Почав кричати на нас, щоб ми дали свої телефони. І якраз вийшла цивільна людина, благо, вона не злякалася і вийшла з підвалу. Ми на неї показали, що ми дійсно вивозимо цивільних, і він дозволив нам поїхати», — розповів Олександр Гуманюк.
За попередніми даними організації, в Українську залишаються щонайменше двісті людей, чи зможуть волонтери вивезти усіх охочих, поки невідомо, це небезпечно, говорить керівник організації. За понад місяць евакуації з Покровського напрямку волонтерам «Троянди на руці», за словами Гуманюка, вдалося вивезти понад пів тисячі людей. Залишатися там цивільним небезпечно, каже Олександр.
«Зранку ми їхали з екіпажем по умовно безпечній трасі — і в нас вдарив FPV-дрон. Другий наш екіпаж стояв неподалік від цієї траси, казали, що майже кожні пів години було чути вибухи саме на трасі. Тобто активно почали атакувати дрони. В Цукурине ми заїхали по бабусю, я давно такого не чув, десь понад 20 мін вибухнуло поряд. Я таке рідко бачу, я ж не військовий, я — волонтер, прицільно по мені дуже не гатять, а тут прям насипало», — сказав Гуманюк.
«Троянда на руці» займається евакуацією населення з початку повномасштабного вторгнення. Працюють у населених пунктах Харківщини, Сумщини та Донеччини. Працюють на місцях обстрілів у Харкові та населених пунктах області.