Web Analytics

Харківська облрада попросила ВРУ та уряд розв’язати питання щодо УПЦ МП

Депутати Харківської облради підтримали звернення до Верховної Ради та Кабінету міністрів: просять ухвалити закони для «врегулювання суспільно-релігійних відносин в Україні».

Звернення розглядали на сесії Харківської облради 12 травня.

«З початку повномасштабної агресії російської федерації проти України загострились міжрелігійні проблеми, у першу чергу, пов’язані з наявністю церковно-канонічного зв’язку та входженням Української православної церкви до структури Московського патріархату Російської православної церкви. Дане питання набуло широкого розголосу, що викликало значну напруженість у суспільстві та непоодинокі випадки насильства», — йдеться у документі.

Автори нагадали, що на розгляді у парламенті — щонайменше два проєкти законів, що стосуються релігійних організацій:

  • №8221 «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій» (забороняє діяльність Російської православної церкви (РПЦ), її філій і організацій в Україні); 
  • № 8371 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій» від 19.01.2023.

Водночас, наголошується у зверненні, темі дотримання свобод і прав людини в Україні приділяє увагу ООН.

«З метою врегулювання суспільно-релігійних відносин, недопущення насильства та розколу в країні, задля зміцнення обороноздатності держави просимо ухвалити закони, які б надали змогу розв’язати проблеми, що виникають в діяльності релігійних організацій у правовому полі, виходячи з принципу верховенства права та статусу України як правової держави», — резюмують автори звернення.

Можливі обмеження стосовно діяльності УПЦ МП у тексті не згадуються.

Скріншот: ts.lica.com.ua

Під час голосування звернення підтримали 83 депутати зі 101 присутнього, повідомила голова комісії облради з питань науки, освіти та духовності Галина Куц.

Жоден обранець не висловився проти й не утримався. Не голосували — 18.

Фото: Facebook/Галина Куц

Текст, що виносився на розгляд облради, Куц прокоментувала напередодні у Facebook.

«На мій суб’єктивний погляд, це така собі «лайтова» версія звернення. Були спроби з боку нашої фракції «ЄС» внести певні правки: наприклад, щодо випадків колабораціонізму серед кліру московської церкви. Але маємо, що маємо. Головне, що нарешті Харківська обласна рада окреслить власну позицію у цьому питанні», — написала вона.


У 2022 році СБУ розпочала контррозвідувальні та безпекові заходи у церковних установах УПЦ МП, зокрема й на Харківщині. За їх підсумками, за даними на початок квітня, загалом по Україні порушили понад 60 кримінальних справ стосовно священнослужителів, суди винесли сім вироків стосовно окремих кліриків, які стали на бік окупантів.

Колишньому настоятелю Києво-Печерської Лаври від УПЦ МП, митрополиту Павлу 1 квітня оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань) та ч. 1 ст. 436-2 (виправдовування, заперечення збройної агресії рф проти України). Суд відправив його під домашній арешт.

Фото на головній: Харківська єпархія УПЦ