Есе з кладовища, навчанння під землею: Харків у фокусі іноземних медіа
Наслідки чергових російських атак і початок нового навчального року під землею — як згадували Харків у закордонних медіа цього тижня? Читайте перший випуск короткого огляду зарубіжних ЗМІ на MediaPort.
«Бум. Ще один бум, набагато гучніший», — Le Monde описує 1 вересня у Харкові та публікує фото з метро на Салтівці. «Після шести тижнів тиші друге найбільше місто в Україні знову зазнало масованого обстрілу. У п’ятницю шестеро людей загинули, а 47 зазнали поранень у неділю, саме напередодні початку нового навчального року <…> Сирена ледь встигла спрацювати, коли два гучних вибухи шокували родини, працівників і покупців ринку [«Барабашово»]». Люди бігли вниз сходами метро, перш ніж усвідомили, що вибухи сталися подалі.
Політична аналітикиня Анна Хусарска у колонці для The Washington Post розмірковує про втрати України на тлі заборони партнерів бити наданою зброєю по цілях у росії. Текст, що вийшов 3 вересня, починається з відео Алеї Слави на 18-му кладовищі під заголовком: «Подивіться моє відео харківського цвинтаря. Тепер скажіть мені, що Україна не повинна бити у відповідь».
Анна розповідає про свою подорож Україною: Львів, Вінниця, Одеса, Кривий Ріг, Дніпро та Харків — таким був її шлях. У Харкові вона пройшлася парком, слухала, як дівчина грає на скрипці. У ці дні по Харкову били балістичними ракетами, після прогулянки Анни парком сталася нова атака — серед загиблих від авіабомб була 14-річна дівчина. Обстріл України 27 серпня, найбільший [за кількістю випущених цілей, за офіційними даними] від початку повномасштабної війни, Вашингтон назвав ескалацією, зазначає авторка. Вона також цитує президента США Джо Байдена, який назвав атаки жорстокими. Однак «ескалація» не була б такою руйнівною, а «жорстоких» атак взагалі б могло не статися, якби Україна мала дозвіл бити по цілях у росії — аеродромах, складах боєприпасів, пального, робить висновок Анна. Порівнюючи поховання українських військових рік тому і зараз, оглядачка відзначає збільшення кількості могил, на її погляд, майже вдвічі. «Хочу, щоб хтось з адміністрації Байдена подивився моє відео і спитав себе: «Скільки ще там буде могил наступного року, якщо ми не даватимемо Україні бити у відповідь?»
Увага іноземних медіа у ці дні прикута до початку навчального року у школах Харкова. Reuters пише, що тільки одна підземна школа [крім метрошколи — ред.] у Харкові забезпечує уроки офлайн: «Тоді як діти по всій Україні повертаються до навчання, у другому за величиною місті країни Харкові вони можуть зробити це лише в підземній школі, тому що місто зазнає російських бомбардувань». Мати першокласника каже: «Тут вони будуть у безпеці». Поки діти святкували перший день у школі, російський удар в іншому районі поранив щонайменше 13 людей.
Washington Post розповідає історію 16-річної Поліни Заморської з Харкова. Після двох років дистанційної освіти вона вирішила закінчити школу у класі — під землею. «Я хочу зберегти якомога більше спогадів», — пояснює Поліна. Їй набридло дивитися в екран комп’ютера, хотілося сісти за парту, побачити друзів, обійняти вчительку. «Вона хотіла йти до школи, не боячись смерті», — йдеться у репортажі. Коли Поліна спускалася сходами підземної школи, у парку Юр’єва після обстрілу 30 серпня комунальники ще вимітали скло та спилювали пошкоджені клени. На лавці, де від авіаудару рф загинула 14-річна Софія, лежать квіти та іграшки. Вчителька Поліни помітила, як змінилися її учні за два роки онлайну: дівчата носять туфлі на високих підборах, хлопці виросли і тепер вищі за неї. «Хотілося, щоб вони були в її звичайному класі — з великими вікнами, відкритими для ранкового вітерця, — але вона знала, що це поки що неможливо».
Українське медіа, яке працює зокрема для іноземної аудиторії, Kyiv Independent публікує статтю про 18-річну художницю Вероніку Кожушко, яка загинула внаслідок тяжкого поранення у парку Юр’єва. Ще 29 серпня вона стрибала на батуті під час відкриття виставки в «ЄрміловЦентрі», а наступного дня її вбила росія. За даними Українського ПЕН, понад 100 українських митців загинули з 2022 року, наводить статистику Kyiv Independent. «Кожушко та її однолітки є частиною покоління, яке виросло під час Євромайдану в Україні, незаконної анексії росією Кримського півострова, вторгнення росії в Донецьку та Луганську області у 2014 році та початку повномасштабної війни у 2022 році», — йдеться у матеріалі. Боротьба України відбивається у творчості Кожушко. Друзі та знайомі Вероніки розповіли, якою вона була. Марина Грачова, працівниця Харківського літературного музею, де волонтерила Вероніка, сказала, що «не змогла її нічому навчити, хоча й набагато старша за неї. Саме вона вчила мене, сама того не усвідомлюючи».
Події першого тижня вересня у Харкові висвітлює Associated Press. Агентство публікує кадри наслідків удару по Салтівці 1 вересня. Медики швидкої потрапили під повторний обстріл, і тепер вже інша бригада надає їм допомогу [поранення 21-річного фельдшера Євгена Юрка стали смертельними]. Тим часом в іншій частині міста з-під завалів ураженого російськими ударами Палацу спорту рятувальники дістають людей.
-
Теги:
- війна,
- ЗМІ,
- медіа,
- огляд медіа,
- Харків