«Харків. Хрести. Хмарочоси»: Видавництво Олександра Савчука готує збірку нарисів історика Едуарда Зуба
Видавництво Олександра Савчука планує видати книгу нарисів історика та краєзнавця Едуарда Зуба, зниклого безвісти на фронті.
До збірки під назвою «Харків. Хрести. Хмарочоси» увійдуть 45 нарисів, частина з них свого часу вийшли на сайті «МедіаПорт», розповіли видавець Олександр Савчук та колега і подруга історика Марія Тахтаулова.
Марія стала упорядницею книжки. Матеріали для збірки шукали в особистих архівах Едуарда Зуба — в його комп’ютері, у газеті «П’ятниця», яку зберегла родина історика, а також на сайті «МедіаПорта», розповіла Марія Тахтаулова.
Збірка складатиметься з трьох частин.
«Перший блок «Харків» — про місто, його повсякдення у 20-30-х роках. «Хрести» — це про церкву, тобто про руйнування харківських церков в той же період. І «Хмарочоси» — про діяльність репресивних органів в цей ранній радянський період. Планується до видання Вступне слово, поки що не буду говорити про автора, але, сподіваюся, що у нас все вийде», — говорить Марія Тахтаулова.
Видання буде чорно-білим та міститиме ілюстрації, розповів видавець Олександр Савчук:
«Книжка, по-перше, буде не тоненька, там досить багато текстів. Але, крім текстів, там є і ілюстрації. Особливо світлини 20-30-х років — хтось там впізнає місце, де раніше стояла церква, якась будівля. Дуже важливо, як це працює на харків’ян, тому що у людей загалом пам’ять дуже коротка і бачачи фотографії до Другої світової війни у них змінюється свідомість. Вони розуміють, що це той самий Харків, тільки 70-100 років тому, і цей зв’язок тоді й з’являється, що ми — харків’яни, ми тут живемо і тепер знаємо нашу історію краще».
За словами видавця, тексти, які увійдуть до збірки — унікальні.
«Мені здається,що це дуже хороші, правильні, точні тексти і нам такого заглибленого дослідження внутрішньої нашої історії, харківської історії не вистачало. Це унікальні тексти. Таких авторів, хто займається так глибоко, локально історією міста, їх, мабуть, одиниці, а пан Едуард, мабуть, найкращий. Його дуже легко читати. Ти прямо вгадуєш його жести, його інтонацію. Знаючи, як зараз молодь важко читає, мені здається, це буде якраз успішне видання», — зазначає Олександр Савчук.
Видати книжку планують орієнтовно до кінця року.
Окрім книги, на честь Зуба заснували стипендію.
Едуард Зуб — харківський історик, краєзнавець, дослідник діяльності радянського репресивного апарату на Харківщині в 1917-1922 роках, головний спеціаліст Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті. У 2015 році Едуард Зуб входив до складу топонімічної групи щодо перейменувань вулиць Харкова. У 2022 році під час повномасштабного вторгнення росії на територію України вступив до лав ЗСУ. У листопаді пропав безвісти на Донеччині.
-
Теги:
- Едуард Зуб,
- історія