Івано-Франківськ приймає фестиваль «Харків: (не)релокована культура»: що у програмі
В Івано-Франківську 12 вересня розпочався фестиваль «Харків: (не)релокована культура». До 15 вересня на театральних сценах Івано-Франківська покажуть вистави харківських театрів, концерти харківських музикантів та виставки, які підготував Літературний музей.
Проєкт організувала Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду. Мета фестивалю — показати, що культурне життя у Харкові не зупинилося, сказав під час пресконференції 12 вересня голова Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський.
«Головна мета нашого проєкту — ознайомити з митцями, з їхніми надбаннями за цей весь період страшної війни, який триває в Україні. Хотілося, щоб ви торкнулися їхньої творчості, поцікавилися, побачили чим живе. Дуже важливо, щоб митці могли представляти себе, могли ділитися тим чим вони живуть».
У програмі фестивалю — вистава «Нехай щастить» Харківського театру ім. Шевченка. Театр ляльок ім. Афанасьєва покаже дві вистави — «Калинова сопілка» та «Жираф Монс». Театр «Нафта» поставить «Веселку на Салтівці» та «Хтось такі як я».
«У нас багато є що хочеться показати і розказати всім. І це дуже для нас важливо ще й тим, що мистецький світ культури Харкова з одного боку став дуже компактним, але з іншого боку неймовірно розширений. Ворог хоче, щоб ми нічого не робили. Щоб ми здалися внутрішньо і духовно. Але це те, що нас духовно тримає», — говорить кураторка театральної програми фестивалю Яна Партола.
За її словами, назва фестивалю виникла не одразу. Організатори не хотіли спекулювати на понятті «ВПО» — внутрішньо переміщена особа, водночас хотіли показати культуру Харкова, яка створюється сьогодні у місті.
«Вчепившись, так би мовити, за слово «релокація» ми вирішили називати (не) — воно дійсно в дужках. Це і митці, які виїжджали і повернулись до Харкова. Деякі перебувають і сьогодні поза межами, які створюють і в тому числі про Харків несуть інформацію, свою ідентичність. Оці дужки кожен може прибирати, ставити. Можливо, знаком запитання це ставити або знаком оклику. Це поняття релокації або нерелокації — дуже змінне, дуже швидкозмінне в наші часи. Тому що сьогодні ти нікуди не збираєшся, завтра ворог змусить тебе це зробити. Або ти повертаєшся назад», — каже Яна Партола.
Літературний музей на фестивалі представляє виставку «Антитекст» про культурну пам’ять українців впродовж 100 років. Також проведуть панельні дискусії, розповіла директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук:
«Виставка — про наші втрати. Вона про те, як сьогодні на нас впливає відсутність. Тому що те, що сьогодні харківські театри не можуть грати — це про те, що люди мистецтва сьогодні не можуть певною мірою себе реалізувати. І мають шукати інші шляхи для самореалізації. І сьогоднішні втрати, які ми ще не усвідомлюємо… Знаєте, я так собі подумала: харківська особливість, що у нас театри на театральні фестивалі самі не їздять. Вони з собою підхоплюють музеї, музикантів, художників, літераторів. І це виходить цікавіше. Ці партнерства дають об’єм, можуть розповісти більше».
Виступи харківських колективів в Івано-Франківську — важливий обмін і можливість спілкування у цей час, вважає міський голова Івано-Франківська Руслан Марцинків:
«Я думаю, що це буде цікаво як для харків’ян, так і для іванофранківців. На жаль, біда, війна змусила сьогодні більше спілкуватися й обмінюватися культурним продуктом. Дуже важливо, що у нашому театрі, національному театрі імені Івана-Франка будемо мати можливість побачити театр і поспілкуватися з письменниками, і художниками. Харків’яни дуже сильно люблять театр. І дуже багато харків’ян йдуть дивитися у наш театр. Це і культурний обмін, і побутовий обмін. У нас дуже багато і релокованих підприємств з Харкова. Насправді ми одне велике поле — просто різні квіти, які ростуть на цьому полі».
Культурний проєкт варто продовжити й наступного року, вважає Яна Партола:
«Я думаю, що ми мусимо це робити. І маємо не забути це робити і після перемоги. Важлива ця консолідація — це підтримка колег звідусіль в Україні. Вже лунають думки, чи не стане цей проєкт мігруючим в інших містах України. Через рік ми, можливо, в іншому місті зберемося і будемо показувати наші нові творчі здобутки. Але важливо, дійсно, щоб і потім тривало і ми залюбки запрошували всіх до Харкова. Це такий культурний взаємообмін, який не завжди виходив раніше».
Ознайомитися з програмою можна на сайті НСТДУ.
Дивіться відео з відкриття фестивалю на MediaPort у TikTok