Web Analytics

Історія

23 червня 2022

Використані та викинуті: як харківські безвірники свою войовничість розгубили

Незмінний отаман совєцьких богоборців, товариш Омелян Ярославський захопливу книжку колись написав — «Як народжуються, живуть і вмирають боги та богині». Шкода, що не розповів того самого про організацію, якою керував. Вийшло би значно цікавіше.

16 лютого 2022

Репортаж із пекла: харківська тюрма як дзеркало колективізації

З внутрішнього боку високих мурів, що на Холодній Горі, добре не жилося ніколи. Бо не для того їх зводили. Та бували і зовсім чорні роки, коли Горе вихлюпувалося назовні.

31 січня 2022

П’яним Харковом на машині часу

Наприкінці 1930 року депутати Харківської міської ради зробили розкішний подарунок майбутнім екскурсоводам – зібрали в єдиний реєстр всі накази виборців разом зі звітами про їх виконання.

17 січня 2022

Харків-Генуя: цифри на експорт

Сто років тому, на початку 1922-го, харківське керівництво мусило терміново згадувати недавнє минуле. І не аби як, а вельми докладно. Бо того вимагали високі державні інтереси: радянські республіки готувалися до конференції у Генуї.

15 грудня 2021

На порозі Великого голоду: чому і як міняли забірні книжки

Запрошуємо усіх охочих до царства брехні, істерії та безладу. А щоб допитливі не лякалися, сформулюємо трохи м’якше: гайда у віртуальну подорож на дев’яносто років углиб! Подивимося, як виглядав на ділі славнозвісний «сталінський порядок».

22 листопада 2021

«Новий соціялістичний побут», або Задвірки індустріалізації

21 листопада 1931 року «Харківський пролетар» оголосив про початок штурмової декади на тракторному заводі.

29 вересня 2021

«Американське» Лосєве: з історії Харківського тракторного заводу

29 вересня 1929 року вічно заклопотаних харківців ошелешили сенсаційною новиною: у місті збираються будувати «тракторный гигант с массовым производством».

19 серпня 2021

За двома зайцями: життя та смерть червоного націоналіста

Здається, уперше доводиться подавати біографічний нарис без портрета головного героя. Всі спроби знайти хоч якесь графічне зображення Миколи Трохимовича Петренка-Самійленка виявилися марними.

27 липня 2021

За склянку чаю: історія одного вироку

27 липня 1920 року губернська ЧК «потішила» харківців черговим розстрільним списком: тридцять один пункт — тридцять одна смерть.

30 червня 2021

Загадки чекістського життєпису

Довелося нещодавно попрацювати «на експорт»: колеги з Чехії зацікавилися нашим земляком. Бо теж історичним календарем керуються: дев’яносто років тому чекіст Павло Кисельов підвів під розстрільний вирок десятьох їхніх співвітчизників. Тут, у Харкові. А ще одинадцять отримали різні терміни ув’язнення.

14 червня 2021

Парфенон на Пушкінській: нездійснена обіцянка

14 червня 1923 року у Харкові урочисто відкрили Центральний єврейський робітничий клуб. У колишній хоральній синагозі.

4 травня 2021

Піонери проти вчених — будівельники у виграші

Історія Вознесенської церкви, що дивом збереглася на майдані Фейєрбаха, закручена, мов добрий детектив. А місцями нагадує чорну комедію.

25 квітня 2021

Червоне гніздо біля тихої річки: забуті історії з «революційного минулого»

Фасад старого будинку на вулиці Фейєрбаха, 3 років зо три-чотири тому несподівано «прикрасили» перевернутим пісуаром. З коротким пояснювальним підписом: «Не фонтан».

5 квітня 2021

Ой, був та й нема: чому Мойсей у Харкові заблукав

Ви бачили величний пам’ятник у східній частині майдану Конституції? Бронзовий, одинадцятиметровий. Не бачили?! Та ото ж. І ніхто його не бачив. А мав би стояти!

22 березня 2021

Перший пішов. Суперечливі наслідки влучного пострілу

22 березня 1918 року революційний Харків урочисто ховав… велику таємницю. Першого в історії міста успішного теракту проти радянського працівника.

10 березня 2021

Книжки не для читання: як столичний Харків продовольчу кризу долав

Скажи кому, що у радянському місті колись запроваджували кріпацтво – не повірять. Але таке було. У березні 1929-го.

23 лютого 2021

Свято — не свято, а є що сказати…

То чого б і ні, коли календар підказує, а цифри навіть змушують? 23 лютого — прекрасний привід згадати 23-ю Харківську стрілецьку Червонопрапорну дивізію.

11 лютого 2021

Операція «Репутація»: загадки забутого свята

11 лютого 1923 року радянський Харків вшановував кривавих катів. Геть не востаннє, як виявилося пізніше. Але з таким розмахом – точно уперше.

28 січня 2021

Радянський завод без пропагандистського глянцю

Слідчі справи часів «єжовщини» на перший погляд видаються однаковими. Як не «подозрительный по шпионажу», то «участник право-троцкистского заговора». А як не «право-троцкистского», то «националистического».

30 грудня 2020

«Зелений змій» червоного кольору: повчальні історії з партійного архіву

Пожовклий від часу документ бив наповал. З розмаху і межи очі: «Объявить строгий выговор за встречу Нового года с беспартийными».

18 грудня 2020

Чекістський моніторинг: що турбувало харківців наприкінці 1920-го

Подорожі у минуле за маршрутом «мінус сто» — звичайна справа для історичної публіцистики. Та незвичайним був рік, у який ми сьогодні пірнемо: 1920-й став першим в історії Харкова від початку і до кінця радянським.

27 листопада 2020

Шило з мішка: «Харківський пролетар» про Великий голод

Давно побутує думка, що трагедію 1932-1933 років радянські газети «не помітили». Небезпідставна, начебто. І ще й авторитетними свідченнями підперта. На кшталт спогадів письменника Артура Кестлера.

17 листопада 2020

І червоним, і коричневим: житіє святого отця як дзеркало епохи

«Лист покликав у дорогу!» — казали радянські журналісти, збираючись у відрядження для перевірки чергового «сигналу».

«Лист покликав у дорогу!» – казали радянські журналісти, збираючись у відрядження для перевірки чергового «сигналу».

29 жовтня 2020

Путівник по пеклу: харківське жахіття очима полтавця

Сто років тому, наприкінці жовтня 1920-го, до слідчої тюрми губчека прибув черговий етап.

21 жовтня 2020

До глибини кишені: як харківський купець Україну любив

Втискувати епічну трагедію у рамки нарису — справа важка і марудна. Але вкрай необхідна, коли хочеш ознайомити читачів з біографією непересічної людини.

29 вересня 2020

Перший досвід пролетарської Феміди: байки та факти

Історія харківського трибуналу 1918 року не так темна, як заплутана. Причому заплутана самими ж трибуналістами, які на схилі віку вирішили чомусь згадати революційну молодість.

3 вересня 2020

Увічнені і… загублені: загадки червоних мерців

Таємниче зникнення Колі Руднєва з-під могильної плити у грудні 2017-го стало харківською сенсацією. Такої капості від покійника не чекав ніхто — ані його палкі прихильники, ані затяті декомунізатори.

18 серпня 2020

Розваги на гробах: як це починалося

Тихо і непомітно промайнув минулого тижня знаковий для Харкова ювілей — 85 років тому урочисто відкрили Червонозаводський парк. На місці колишнього Кирило-Мефодіївського цвинтаря.

11 серпня 2020

Шоу із продовженням: сумні пригоди галичанина у Харкові

11 серпня 1920 року у великій залі Громадської бібліотеки відкрилося перше засідання Найвищого революційного трибуналу УСРР. Не громом оркестру, але урочисто — вітальною промовою голови ВУЦВК Григорія Петровського. 

28 липня 2020

Липень-1917: як харківські більшовики через свого вождя постраждали

На думку українських мовознавців, назва найспекотнішого місяця походить від іменника «липа». Бо саме о цій порі вона цвіте.