Герої Харкова
21 березня
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну харківський музикант, лідер гурту «Папа Карло» Василь Рябко разом з друзями вивозив з-під обстрілів мешканців районів Північна Салтівка, Горизонт, ХТЗ. Під час одного з рейсів їхній автомобіль обстріляли — загинув 34-річний водій Антон Хрустальов. 16 березня минув рік з дня його загибелі. Про вшанування пам’яті друга, музику під час війни, «внутрішню Полтаву» та Харків–залізобетон — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
8 березня
«Коли ми приїжджали на деокуповану територію, перше, що люди питали: як там Харків, що взагалі відбувається? Що з країною? Люди просто приходили і читали новини. Емоційно було дуже важко», — говорить Ольга Бігун, територіальна менеджерка «Нової пошти» у Харкові. Внаслідок російської агресії на Харківщині пошкоджені 28 відділень «Нової пошти», 20 з яких не підлягають відновленню. Як повномасштабне вторгнення почалося для працівників «Нової пошти» у Харкові, якого досвіду набула команда під час роздачі гуманітарної допомоги та як працівників компанії зустрічають на звільнених від російської окупації територіях — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
21 лютого
Харків’янин Олександр Костенко каже, що за рік наростив «шкіру носорога». У перші дні повномасштабного російського вторгнення він взяв на себе відповідальність забезпечувати продуктами й ліками самотніх та покинутих людей старшого віку. За підтримки інших харків’ян він допоміг десяткам бабусь і дідусів. Але в якийсь момент вигорів. Що пробило «шкіру носорога» і як вдалося відновити сили — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
20 лютого
Українські прапори височіють над металевим придорожнім знаком «Харків». Дірява від обстрілів конструкція на бетонному п’єдесталі тримається, хоча й втратила дві літери. З 24 лютого 2022 року по окружній проходила лінія фронту. Російська армія захоплювала село за селом, але вперлся в оборону Харкова. Звільнення після 2,5 місяців околиці — села Циркуни, звідки росіяни завдавали масованих ударів по Харкову — дозволило місту перевести дух. Натомість для деокупованих Циркунів почався новий етап в історії, наслідки якого місцеві жителі відчувають досі.
10 лютого
У новому епізоді подкасту «Герої Харкова» — інтерв’ю з Володимиром Тимошком, який очолив Головне управління Національної поліції у Харківській області в день повномасштабного російського вторгнення 24 лютого. Про Харків, поліцію, героїв та зрадників — слухайте просто зараз.
7 лютого
Після 24 лютого харків'янину Олегу Черкашину дали два тижні на сформування батальйону. Він згадує, що цю умову спершу сприйняв за жарт. Але виконав її. Росіян, які прорвалися в Харків 27 лютого, він зустрів у центрі міста — вогнем. Поруч з начальником поліції та головою обласної адміністрації. Про що думав у ті хвилини, кого бере до свого підрозділу і що думає про харків'ян — слухайте у подкасті «Герої Харкова» про жителів міста під час війни.
31 січня
Гуманітарна місія «Проліска» під керівництвом харків'янина Євгена Капліна допомагає жителям прифронтових населених пунктів і переселенцям з 2014 року. Під час повномасштабного російського вторгнення члени організації евакуювали з-під обстрілів в Україні понад 11 тисяч людей, у Харкові — близько 2 тисяч. «Проліска» працює у різних регіонах, опікується людьми на деокупованих територіях: за підтримки агентств ООН надає будівельні матеріали, доставляє продуктові набори, воду, теплі речі. Про 8 років роботи на Донеччині та Луганщині, війну у рідному місті та контузію під час евакуації мешканки Північної Салтівки — 21-й епізод подкасту «Герої Харкова».
24 січня
Вчителька початкових класів з Липців Ольга Істоцька провела в російській окупації чотири місяці. Три з них вона продовжувала навчати дітей — спочатку роздавала домашні завдання по домівках, потім збирала учнів на уроки у власній хаті. Про підтримку дітей, тиск з боку росіян, евакуацію до Латвії та повернення на Харківщину — новий епізод подкасту «Герої Харкова».
14 січня
Гурт з Харківщини «Курган&Агрегат» вперше з початку російського повномасштабного вторгнення виступив перед публікою наживо. Це сталося в харківському Оперному театрі на концерті 12 січня, організованому на підтримку Збройних сил України Харківським літературним музеєм за сприяння письменника і музиканта Сергії Жадана та фонду «Відродження». Євген Володченко (Жека) з гурту «Курган&Агрегат» після перших місяців волонтерства пішов добровольцем у підрозділ «Кракен», а брати Аміль та Раміль Насірови продовжують волонтерити, збираючи мільйони гривень на ЗСУ.
25 грудня
Настоятель храму Святого Іоана Богослова Православної церкви України Віктор Маринчак пам'ятає звуки російських літаків над Харковом і «тріскотіння» автоматів під час боїв з диверсантами. Район, де мешкає отець Віктор, окупанти бомбардували з авіації. Неподалік з храмом розірвався російський «Ураган». Коли Харків перебував під постійними ударами і з міста масово виїжджали люди, на службу приходили один-двоє людей. «Ми служимо Богові, служимо Народові України. Ми знаємо, що Бог чує наші молитви, навіть якщо тут нікого немає», — згадує отець Віктор ті літургії. Про системність воєнних злочинів РФ, «русский мир» у храмах УПЦ МП, уроки Майдану, владу, релігію, ненависть та очі, які чекають — в останньому у сезоні, 18-му епізоді подкасту «Герої Харкова».
19 грудня
Щонайменше 35% доріг та стільки ж мостів на шляхах державного значення у Харківській області пошкоджені або зруйновані внаслідок російського вторгнення. Окупанти завдали значної шкоди підрядним організаціям, які займаються будівництвом та ремонтом доріг. Четверо дорожників загинули від вибухів мін. Вкрадену з окупованих територій техніку засікли у Ростові-на-Дону та під Москвою. Про наслідки війни для Служби автодоріг регіону та її партнерів — 17-й епізод подкасту «Герої Харкова».
10 грудня
Директорка Харківського регіонального перинатального центру Ірина Кондратова потрапила до сотні жінок року за версією «Бі-Бі-Сі», а також на обкладинку журналу Time, який цьогоріч назвав людиною 2022 року президента України Володимира Зеленського та дух України. Про роботу Харківського регіонального перинатального центру — 16-й епізод подкасту «Герої Харкова».
5 грудня
3 грудня виповнилося 300 років з дня народження філософа Григорія Сковороди. Про цю дату, постать Сковороди у харківському просторі та роботу музеїв у напрямку збереження спадщини в умовах повномасштабного російського вторгнення говоримо у 15-му епізоді подкасту «Герої Харкова».
27 листопада
У Харкові продовжують облаштовувати пункти обігріву на випадок знеструмлень та відсутності тепла. Їх назвали «Пунктами Незламності». У новому епізоді подкасту «Герої Харкова» ділимося враженнями від блекауту та перевіряємо, як працює один з таких пунктів на Північній Салтівці.
20 листопада
Близько ста тварин Харківського екопарку з понад п'яти тисяч загинули внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Рятуючи звірів, загинули шестеро працівників та волонтерів. Двох з них окупанти розстріляли впритул. Про знищення одного з найпопулярніших місць харків'ян та надію на відновлення — 13-й епізод подкасту «Герої Харкова».
13 листопада
За інформацією поліції Харківщини, з 7 вересня на деокупованих територіях Харківщини знайшли 651 загиблу внаслідок російської агресії людину, серед яких 20 дітей. Зібрані матеріали лягають в основу кримінальних проваджень. Збором свідчень жителів деокупованих населених пунктів і передачею матеріалів до національних та міжнародних інстанцій займаються і представники Харківської правозахисної групи. Що розповідають люди про поведінку російських окупантів і чому не всі потерпілі готові йти на контакт?
5 листопада
Щодня волонтери харківської «Пекельної кухні» готують для українських військових та цивільних. Команду підтримки ЗСУ на початку повномасштабного вторгненння організували Єгор та Людмила Горошки. Про те, як IT-фахівець ініціював волонтерський рух, чому не час для прибутків у бізнесі, а також що надає сил подружжю — 11-й випуск подкасту «Герої Харкова».
30 жовтня
Понад 7 мільйонів гривень зібрали харківські Telegram-канали на потреби Збройних сил України. З червня великі місцеві спільноти проводять «Адмінські збори», під час яких з рекордною швидкістю акумулюють гроші на придбання автомобілів, спецтранспорту, дронів та іншого обладнання для ЗСУ. Про те, як під час війни об'єдналися конкуренти і як харків'яни донатять на захист міста — десятий випуск подкасту «Герої Харкова».
23 жовтня
Які загрози під час опалювального сезону в умовах війни очікують на Харків та область взимку? Наскільки залежною є теплова сфера від енергетики, яку в останні тижні системно знищує агресор — Російська Федерація? Про готовність розгалуженої системи тепломереж та великі вчинки маленьких людей — дев'ятий епізод подкасту «Герої Харкова».
3 жовтня
У восьмому епізоді «Герої Харкова» Таня Федоркова та Володимир Носков обговорюють наслідки російських обстрілів по об'єктах енергетики Харківщини. Фахівці «Харківобленерго» та «Укренерго» відновлюють розбиті підстанції, трансформатори, лінії електропередач на неокупованих та звільнених територіях області. Про втрати та енергетичну міць Харкова говоримо з одним з фахівців «Укренерго».
19 вересня
Після того, як українська армія звільнила понад 380 населених пунктів на Харківщині, стали відомі численні факти про жертв російського вторгнення, вбивства, катування українських громадян — як цивільних, так і військових. У сьомому випуску подкасту слухайте репортаж з Ізюма, де у ці дні на території масового поховання у лісі працюють експерти, слідчі, а також розмову із директором Харківської правозахисної групи Євгеном Захаровим.
4 вересня
У шостому епізоді подкасту «Герої Харкова» спілкуємося з працівниками комунального підприємства «Харківспецбуд», які займаються ремонтами житлових будинків у Харкові, закривають харків’янам вікна, вибиті російськими обстрілами, лагодять покрівлі і таке інше. Один з працівників підприємства Володимир Кізілов на знак незламності міста і в пам'ять для майбутніх поколінь створив з уламків російських снарядів герб Харкова.
28 серпня
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну харківські письменники, поети, актори, музиканти об'єдналися у потужний волонтерський рух. Громадські та культурні діячі допомагають жителям Харкова та збирають спорядження і транспорт військовим. Волонтерська команда Сергія Жадана нещодавно започаткувала ініціативу «100 машин для Збройних сил України» — небайдужі віддають свої авто на потреби армії. 28 серпня з Польщі до Харкова прямує колона з 16 машин для ЗСУ. Про культуру, волонтерство, творчість, боротьбу, страхи та мрії у новому випуску подкасту «Герої Харкова» розповів «МедіаПорту» актор і волонтер Михайло Озеров.
21 серпня
У фокусі уваги нового епізоду подкасту «Герої Харкова» — комунальне підприємство «Харківводоканал», яке забезпечує місто водою та послугами водовідведення. Як в умовах війни комунальники підтримують життя Харкова, журналісти Тетяна Федоркова та Володимир Носков розпитали у слюсаря водоканалу з Новобаварського району Олексія Гармаша. Про внесок працівників інших комунальних служб у перемогу України, яка неодмінно настане, слухайте у наступних серіях «Героїв Харкова».
7 серпня
Вранці 20 липня поліцейська Валерія Донець прибула на місце російського обстрілу Київського району Харкова. На колінах біля загиблого хлопця сидів його батько. 13-річного Дмитра, який отримав смертельне осколкове поранення, батько тримав за руку і читав молитву. Валерія взяла за руку чоловіка і підтримувала його увесь час, доки тіло дитини не забрали. Про роботу поліції в умовах війни й людяність у нелюдських ситуаціях — третій епізод подкасту «Герої Харкова».
30 липня
З початку російського вторгнення харківські рятувальники загасили понад тисячу пожеж, викликаних російськими обстрілами, близько шести тисяч вибухонебезпечних предметів знешкодили. Виконуючи службові обов'язки, у Харкові та інших містах області загинули троє працівників ДСНС, смертельні поранення отримали троє піротехніків. Про рятувальників Харківщини — другий епізод подкасту «Герої Харкова».
17 липня
Як харківські медики надають допомогу під обстрілами? Як працюють на тимчасово окупованих територіях? Де був керівник центру екстреної допомоги під час російського вторгнення і що його захоплює у роботі військових медиків? У першому епізоді подкасту «Герої Харкова» Тетяна Федоркова та Володимир Носков розповідають про роботу екстреної медичної допомоги Харківщини в умовах війни.