«Фактично знищується незалежність інституцій»: Зеленського закликають ветувати закон №12414 щодо НАБУ і САП
Верховна Рада України більшістю голосів прийняла закон про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, які обмежують незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — інституцій, що розслідують корупцію серед високопосадовців. Серед ініціаторів законопроєкту був і харківський нардеп Олександр Бакумов.
«За» проголосували 263 народні депутати, 13 «проти», 13 «утримались», не голосували — 35, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Голоси «за» віддали «Слуга народу» — 185, «Європейська солідарність» — 3, «Батьківщина» — 15, «Платформа за життя та мир» — 18, «Голос» — 1, «Відновлення України» — 9, «Партія «За майбутнє» — 10, «Довіра» — 17.
Поіменного голосування на сайті Верховної Ради станом на 15:30 не опубліковано.
Згідно із даними сайту ВР, закон вже підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук та передав його на підпис президенту.
Як зміняться повноваження НАБУ і САП: позиція голови антикорупційного комітету
Серед нардепів «Слуги народу», хто був проти законопроєкту, — голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна. Вона назвала вчорашні обшуки й підозри працівникам НАБУ «фоном для повноцінної атаки на НАБУ і САП», що сталася сьогодні в Раді.
Так, за її словами, до проєкту «Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» №12414 додали правки, які роблять САП «декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
Зокрема, правками до законопроєкту генпрокурор наділяється повноваженнями:
- бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам
- надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки і витребовувати матеріали будь-яких справ
- передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам
- передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.
Заява НАБУ і САП
Єдність нардепів в обмеженні повноважень НАБУ і САП — вражаюча, висловився на брифінгу директор Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос. Він зазначив, що деякі народні депутати голосували в умовах конфлікту інтересів.
«Зараз створюється загроза євроатлантичним прагненням нашої країни. Дві незалежні інституції, НАБУ і САП, фактично повністю переводяться, можна сказати, в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього», — сказав він.
«Ми виключно розслідуємо високопосадову корупцію, включаючи, що низка народних депутатів, маючи очевидний конфлікт інтересів, радісно голосувала за цей законопроєкт, — так це питання тиску на Національне антикорупційне бюро», — додав Кривонос.
Керівник НАБУ пояснив, що в разі затвердження закону генпрокурор отримає доступ до матеріалів, які незалежно ведуть виключно антикорупційні органи.
«Це фактично обмеження, суттєве істотне обмеження процесуальної незалежності детективів і прокурорів САУ. Будь-яке кримінальне провадження можна зараз витребувати, прочитати, побачити там, які є матеріали негласних розшуково-слідчих дій, «прослушка» так звана, які заходи зробили, які докази зібрані. Раніше це все відбувалося тільки в межах НАБУ і САП. Зараз генеральний прокурор може витрубити це провадження і ознайомитися з тим, що знаходиться всередині», — сказав Кривонос.
Керівник САП Олександр Клименко вважає, що прийняття закону буде кінцем незалежної роботи антикорупційних органів.
«Фінальної версії законопроєкту ми не бачили, але з того проєкту, який ми бачили, ми розуміємо, що фактично знищується незалежність цих двох інституцій від будь-якого політичного тиску, впливу на наші розслідування, які будуть проводитися в майбутньому, й ті, які на даний час у нас тривають. Це кінець незалежної роботи двох антикорупційних інституцій», — прокоментував Клименко.
Керівники НАБУ і САП закликали президента не підписувати закон.
Реакція ЄС
ЄС стурбований ситуацією з НАБУ та САП. Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє наголосив, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України й повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості, повідомляє «Європейська правда».
Він нагадав, що ЄС надає Україні значну фінансову допомогу «за умови прогресу в галузі прозорості, судової реформи та демократичного врядування». ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією, заявив Мерсьє.
Питання щодо призупинення фінансової допомоги Україні через дії щодо НАБУ та САП поки не розглядається, уточнив речник Єврокомісії.
Накласти вето на закон закликають президента громадські організації, серед яких Transparency International Ukraine: «Таким рішенням парламент не лише позбавляє суспільство одного з найголовніших досягнень з часів Революції Гідності, незалежних антикорупційних органів, а й підриває довіру партнерів до України».
-
Теги:
- Верховна Рада,
- Закон,
- НАБУ,
- парламент,
- САП