Web Analytics

Експерти МАГАТЕ працюватимуть на Запорізький АЕС до 3 вересня — «Енергоатом»

Очільник Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі та частина делегації МАГАТЕ увечері 1 вересня залишили Запорізьку АЕС, захоплену російськими військовими. Решта експертів залишилися та продовжать роботу на станції. В Офісі президента побоюються, що окупанти намагаються перетворити місію МАГАТЕ «на безплідну екскурсію».

Увечері 1 вересня генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі залишив Запорізьку АЕС, повідомили у НАЕК «Енергоатом». Разом з ним поїхала більшість членів делегації.

«На ЗАЕС залишилися п'ятеро представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжать роботу на станції», — зазначили у компанії.

Очікується, що експерти перебуватимуть на Запорізький АЕС до 3 вересня.

Рафаель Гроссі розповів у відеозверненні, що завершив свій «довгоочікуваний візит» на Запорізьку АЕС.

«Я щойно завершив перший тур ключовими місцями, які ми хотіли побачити в цьому першому підході до всього об'єкта. Звичайно, багато чого ще потрібно зробити. Моя команда залишається, і, що більш важливо і що найважливіше, ми встановлюємо нашу постійну присутність зі сторони МАГАТЕ тут», — сказав він.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що місія МАГАТЕ провела на станції замало часу — лише дві з половиною години, і мало що встигла побачити, повідомляє «Українська правда».

На його думку, це «виглядає дуже дивно». Українська сторона вважає, що місія такого рівня — насамперед інженерна, ядерно-фізична — приїхала «не просто подивитися на територію їдальні або певних залів, а має конкретні алгоритми вивчення того, що відбувається з механізмом управління такою складною інфраструктурою, якою є атомна електростанція».

МАГАТЕ пообіцяла залишити на ЗАЕС своїх представників, тож, зазначив Подоляк, «будемо дивитися».

«Але все одне: дві години, ще й за умови, що довкола крутяться росіяни, які розповідають, що тут щось прилетіло, там яблуко впало і таке інше — мені видається, що з тих двох з половиною годин, які комісія перебувала на станції в повному складі, можна було тільки послухати дивні казки у виконанні представника «Росатома». Не більше», — заявив радник голови ОПУ.

Утім, додав Подоляк, що треба все ж почекати звіту МАГАТЕ.

Він також зазначив, що росіяни «маскують» свої удари по станції та хочуть створити певні складнощі для МАГАТЕ, щоб її місія не почувалася безпечно і реагувала по-іншому.

«Вони сьогодні взагалі використовували атаку з гелікоптерів по території Енергодара, а потім придумали історію про якийсь десант, диверсантів, щоб замаскувати ці удари. Це знову ж таки була програма психологічного тиску», — переконаний Михайло Подоляк.

Фото: Facebook/Запорізька атомна електростанція

Президент Володимир Зеленський заявив, що окупанти намагаються перетворити місію МАГАТЕ «на безплідну екскурсію станцією», але він вірить, що цього вдасться не допустити.

За словами глави держави, він домовився з Рафаелем Гроссі та членами місії, що її обов’язково супроводжуватимуть незалежні журналісти з українських і міжнародних ЗМІ.

«Щоб світ бачив правду. Бачив, що насправді відбувається. На жаль, цього не зроблено. Хоча обіцяно. На жаль, окупанти не пустили журналістів, але організували масовку своїх пропагандистів. На жаль, представники МАГАТЕ не захистили представників незалежних ЗМІ», — зауважив він.

Зеленський сподівається, що місія все ж зробить об’єктивні висновки з обставин на станції.

«І головне, що має відбутися — це демілітаризація території станції. Саме це є метою українських і міжнародних зусиль. І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ», — додав Зеленський.


Війська РФ захопили Запорізьку АЕС на початку березня та досі її контролюють. За даними «Енергоатому», окупанти розмістили на території станції зброю, вибухівку і техніку, тиснуть на працівників АЕС.

На початку серпня безпекова ситуація на станції погіршилася, її кілька разів обстріляли російські військові. Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав Росію вивести своїх військових з АЕС.

Через дії окупантів Запорізька АЕС 25 серпня вперше від початку своєї роботи відключилася від енергомережі через пошкодження лінії зв'язку. 

Місія МАГАТЕ 1 вересня прибула на ЗАЕС. 

Фото на головній: «Енергоатом»