Web Analytics
Експедиція в Європу | MediaPort

Українська Академія Лідерства — навчальна програма для випускників шкіл, які перед вступом до університетів беруть вільний рік на зразок «gap year». Майбутні студенти проходять відбір, отримують стипендію та на рік переїздять до іншого міста  для волонтерства і саморозвитку. З 2015 року осередок академії існує в Києві, а з минулого року — у Львові, Миколаєві, Полтаві та Харкові. Ментор харківського осередку Нікіта Мєкєнзін розповів «МедіаПорту» про «дипломатичну експедицію» Української Академії Лідерства — як за вісім днів 250 студентів відвідали сім європейських країн.

Моє знайомство з Європою донедавна обмежувалося рідкісними туристичними вилазками. На кілька днів, похапцем, щоб швидко оглянути місцеві цікавинки, скуштувати локальну кухню, купити пару-трійку сувенірів. І щоразу я почувався якимось далеким чужинцем, усе в Європі було для мене ніби з іншого світу.

Мандрівка в ЄС зі студентами УАЛ стала для мене знайомством зовсім іншого рівня. Я відчував, це щось значно більше, ніж сфотографуватись із Ейфелевою вежею на долоні чи спробувати солоний брецель. Вперше я відчував себе не чужинцем, а гостем, якого чекали і компанія якого була цікавою.

Дійсно відносини ЄС та України суттєво змінились за три роки. У 2014 ми не могли уявити того рівня зближення з Європою, який ми маємо зараз — це і угода про асоціацію, і безвізовий режим, і співпраця за низкою спільних проектів. Усі ці здобутки ми маємо зараз, адже захотіли стати частиною сильної спільноти. Відповідь на питання «що Європа може дати нам?» очевидна: підтримку реформ, розвиток громадянського суспільства, консультації та величезний кредит довіри. Але перетинаючи кордон України та Польщі, я думав, що ми, українці, можемо дати Європі?

Гасло Євросоюзу — єдність у різноманітності. Я думаю, що Україна з її прагненням до змін, культурним та історичним підґрунтям, досягненнями в науці, може стати однієї з частинок цього різноманіття. Але Україні потрібно заявити про себе, потрібно розповісти про свою історію, свої мрії та готовність працювати задля змін. Ми зі студентами зрозуміли, що саме сьогодні нас готові слухати так уважно, як ніколи.

За вісім днів — з 11 до 18 травня — ми побачили сім країн — Бельгію, Францію, Швейцарію, Австрію, Польщу, Нідерланди та Німеччину. У цих країнах побували в 22 містах. Проїхали 25 тисяч 473 кілометрів дороги, мали 100 офіційних зустрічей з представниками євроінституцій, міжнародних організацій, дипломатичних представництв, аналітичних центрів, неприбуткових організацій та фондів розвитку. Ми були в стінах одного з кращих технічних вишів Європи — Університету П’єра і Марії Кюрі.

Символічно, що експедиція розпочалася з Брюсселя — міста, де розташовані більшість європейських інституцій. Символічно ще й те, що сталося це 11 травня — у день, коли Україна отримала довгоочікуваний безвіз. За два дні перебування у бельгійській столиці ми побували на 15 зустрічах із влади, медіа та недержавних організацій.

В експедицію вирушили не лише 39 студентів харківського осередку, але й уся спільнота  Української Академії Лідерства. Загалом — близько 250 учасників. Таким чином ми побили своєрідний рекорд і стали наймасштабнішою публічною дипломатичною місією до країн ЄС за всі роки незалежності України.

Кожного дня я пишався, що мандрую разом із 249 активними й небайдужими українцями, які представляють всі області країни та Крим. Просто на вулицях ми знайомилися з людьми, розповідали про нас та нашу країну, запрошували в гості, зберігали контакти один одного, щоб пізніше знайтися в соціальних мережах.

Під час зустрічей ми прагнули донести три головні меседжі про Україну. Перший — наша країна змінюється попри труднощі. Другий — в Україні формується сильне громадянське суспільство. Третій — Україна є простором для пізнання та реалізації нових ідей.

Ми віримо, що досягли цілей, бо кожен з нас робив це щиро, розуміючи рівень відповідальності. Для нас ця мандрівка не була бездушною і протокольною, адже ми бачили, що Україною справді цікавляться, нею переймаються, і, звісно, це не могло не мотивувати нас робити крок на зустріч. Європа — це не єврочиновники в закритих кабінетах, це реальні люди, які готові ділитися з нами досвідом.

Експедиція академії до Євросоюзу була третьою — торік студенти відвідали Польщу, Чехію, Німеччину, Францію та Бельгію, а напередодні референдуму про ставлення до угоди України з ЄС — Нідерланди. Учасники акції стали промоутерами своєї країни, розповідали про неї мешканцям найбільших голландських міст, ламали стереотипи й упередження. 

Наразі триває конкурс на отримання стипендії на навчання в УАЛ. Місія академії — формування майбутніх лідерів, щоб мати вплив на глибинні процеси в українському суспільстві.

Фото: Петро Лапчак, Нікіта Мєкєнзін
Відео: Максим Мацюк