Web Analytics
Дві третини українських біженців планують повернутися додому — VoxCheck | MediaPort

Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck дослідили настрої українців, які після повномасштабного вторгнення рф виїхали за кордон: 64% планують повернутися.

Для дослідження у VoxCheck взяли дані опитування, яке соціологічна компанія Factum Group проводила в липні-серпні 2023 року.

«Серед тих, хто на час опитування залишався за кордоном, 64% планували повернутися. Більшість із тих, хто повернувся до України, хоче залишитися, і лише 7% планують виїхати знову. Однак ці наміри можуть змінюватися доволі швидко, а рішення повернутися може бути спонтанним», — зазначають аналітики проєкту.

Менш хочуть повернутися ті, хто планував емігрувати ще до війни, а також ті, хто виїхав у лютому-березні 2022 року. Те саме стосується людей зі статусом біженця і тих, хто не навідувався додому від початку вторгнення.

Вагомими чинниками, які можуть вплинути на рішення повернутися, у VoxCheck визначили:

  • поліпшення ситуації з безпекою;
  • кращі можливості працевлаштування в Україні;
  • туга людей за домівкою;
  • бажання, щоб діти навчалися в Україні;
  • бажання брати участь у відновленні України.

Водночас вищий рівень життя за кордоном зменшує бажання повернутися.

Фото: ДСНС
Фото: ДСНС

Працевлаштування за кордоном

За даними опитування, 53% дорослих біженців знайшли за кордоном роботу:

  • 9% із них працюють онлайн на українські компанії;
  • третина — офлайн у країні, де зараз живуть.

Водночас майже 80% працевлаштованих кажуть, що їхня робота за кордоном є менш кваліфікованою, ніж в Україні.

«Теоретично, ті, хто продовжує працювати в українській організації, з більшою ймовірністю повернуться. Тоді як ті, хто працює офлайн за кордоном, повернуться з меншою імовірністю», — припускають аналітики.

Скріншот: voxukraine.org
Скріншот: voxukraine.org

Навчання дітей за кордоном

З-поміж опитаних близько третини мають дітей шкільного віку. З них 62% вказували, Що минулого навчального року їхні діти ходили до школи у країні перебування. Однак лише для 39% цих дітей це було єдиним варіантом. Решта ж отримувала знання або в українській школі онлайн, або в українській школі в країні перебування.

Чверть опитаних казали, що їхні діти вивчали українську шкільну програму в інший спосіб — самостійно, з батьками чи репетиторами.

Щодо поточного навчального року, 83% батьків влітку казали, що їхні діти підуть до іноземної школи, з них половина — без додаткового навчання. 40% повідомили, що діти займатимуться в українській школі онлайн, а 4,5% — що навчатимуться в Україні, бо незабаром повернуться додому.

«Дітям, які вивчають українську шкільну програму перебуваючи за кордоном, буде легше адаптуватися в разі повернення», — зауважують у VoxCheck.

Фото: ДСНС
Фото: ДСНС

Соціальна активність українців за кордоном

За даними VoxCheck, українці за кордоном уважно стежать за новинами з дому та діляться цією інформацією з жителями країн перебування. Вони також беруть участь у громадських заходах, пов’язаних з Україною — зборі коштів, волонтерстві, мітингах.

«До українських біженців слід ставитися не як до втрати, а як до активу. Багато з них повідомили про набуття нових навичок, які будуть корисними під час відбудови. Комунікація з боку уряду, що заохочує людей підтримувати зв’язки з Україною та популяризувати Україну в країнах перебування, необхідна як біженцям, так і Україні, яка потребує сталої підтримки демократичного світу», — підсумовують аналітики.

Скріншот: voxukraine.org
Скріншот: voxukraine.org

 

Загалом за кордоном, за різними оцінками — близько 6 млн українських біженців.  


Данська рада у справах біженців розробила онлайн-платформу для українських переселенців, що дає змогу безкоштовно проконсультуватися з юристом.