Web Analytics
Генштаб скасував рішення про дозволи на виїзд від військкоматів: що відомо | MediaPort

Генеральний штаб ЗСУ 5 липня оголосив, що військовозобов’язані, призовники та резервісти під час воєнного стану можуть виїжджати за межі місця проживання лише з дозволу військкомату. Це рішення викликало питання у суспільстві, президент Володимир Зеленський зажадав пояснень від Міноборони та Генштабу ЗСУ. Омбудсмен Дмитро Лубинець заявив, що вимога у наявному вигляді може порушувати права громадян. 6 липня Генштаб пообіцяв скасувати порядок надання дозволів і розробити новий. 

Порядок надання громадянам, які перебувають на військовому обліку, дозволу на виїзд за межі місця проживання, скасували та відправлять на доопрацювання, повідомив 6 липня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.

У повідомленні в його Telegram-каналі мовиться, що питання щодо дозволів розглянули на засіданні Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ.

«Підкреслюю, цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобовʼязань, обмежень прав і свобод громадян України. Попри це, його поява в Мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації Збройних сил України та військово-політичного керівництва держави», — заявив Залужний.

Щоб «не допустити подальших маніпуляцій», Генштаб скасовує дію документу та відправляє його на доопрацювання.

Оновлений Порядок обіцяють розробити на основі змін до законодавства, які регулюють переміщення громадян в умовах воєнного стану. Чинна законодавча база, на переконання головнокомандувача ЗСУ, «не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів». 





Про необхідність отримувати дозволи Генеральний штаб Збройних сил України повідомив 5 липня.

У відомстві нагадали, що за законом «Про військовий обов’язок і військову службу», що діє з 1992 року, у воєнний час «забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки».

«З метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральним штабом ЗСУ розроблено Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії субʼєкта», — йдеться у дописі на сторінці Генштабу у Facebook.

Процедуру щодо тих, кому часто доводиться перетинати адмінмежі через службові чи особисті потреби, ще хочуть прописати додатково.

Скріншот: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ
Скріншот: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

Заява викликала суперечки серед громадян, противники рішення звинувачували Генштаб у порушенні прав українців. Згодом позицію відомства прокоментував Валерій Залужний.

«Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК», — заявив він.

Залужний додав, що жодних вказівок щодо перешкод для пересування упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавали.

Фото: Facebook/Валерій Залужний
Фото: Facebook/Валерій Залужний

Увечері Генштаб поширив пояснення представника Головного управління персоналу Олександра Хлися. В ефірі національного телемарафону Хлись заявив, що дозвіл потрібний для виїзду за межі областей.

«Якщо в межах області — не треба. Якщо в межах міста Києва та Київської області — теж не треба. Якщо людина виїжджає за межі області, вона має прибути до керівника ТЦК, уточнити свої дані й отримати такий дозвіл», — розповів він.

Хлись нагадав, що відповідні норми законодавства діють вже давно. Зараз, через повернення великої кількості чоловіків до своїх домівок, виникла потреба оновити дані, щоб розуміти, які є мобілізаційні ресурси.  

Фото: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ
Фото: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні заявив, що вимагатиме пояснень від керівників військових відомств.

«Сьогодні в суспільстві було багато суперечок щодо рішення Генштабу Збройних сил України про затвердження порядку отримання якихось дозволів для військовозобов’язаних, призовників і резервістів. Я бачу, що є різні оцінки такого рішення, є нерозуміння й навіть обурення в суспільстві. Я доручив міністру оборони, начальнику Генерального штабу, Головнокомандувачу ЗСУ доповісти мені всі деталі під час завтрашнього чергового засідання Ставки верховного головнокомандувача — одним з пунктів порядку денного», — сказав глава держави.

Він пообіцяв «розібратися з цим». «І прошу надалі Генеральний штаб не ухвалювати без мене подібних рішень», — додав Зеленський.



Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубинець, призначений замість звільненої наприкінці травня Людмили Денісової, висловив побоювання, що вимога щодо дозволів у чинному вигляді може порушувати права громадян.

«Викликає занепокоєння відсутність у наказі чіткої регламентації щодо меж регіону, для виїзду за межі якого потрібен такий дозвіл, та мети такого виїзду. Не передбачені наказом і екстрені випадки, коли виїзд для військовозобов’язаного є нагальним і не потребує зволікань (смерть чи хвороба рідних, термінові відрядження по роботі тощо). Також розробниками не враховано спроможність ТЦК та СП (які і до повномасштабної агресії мали можливість приймати відвідувачів раз на тиждень) на опрацювання звернень охочих отримати відповідні дозволи», — написав він у Facebook.

Лубинець вважає, що в документі «не дотримано принцип правової визначеності».

«Це може містити реальну загрозу дотриманню конституційних прав і свобод громадян України, зокрема на свободу переміщення і на працю, та, як наслідок, достатній рівень життя як безпосередньо військовозобов’язаних, так і членів їхніх сімей, а також становить певні корупційні ризики, що є неприйнятним», — наголошує омбудсмен.


Володимир Зеленський 24 лютого, у день повномасштабного вторгнення Росії, підписав указ «Про введення воєнного стану в Україні». Парламент затвердив його 300 голосами того ж дня. 

22 травня Верховна Рада схвалила укази про продовження термінів воєнного стану та загальної мобілізації. Вони триватимуть щонайменше до 23 серпня.

За законодавством, в умовах воєнного стану права та свободи громадян можуть обмежуватися.