«Діти під час війни вразливіші»: як у Центрі життєстійкості в Богодухові допомагають підліткам
Психологи надають підтримку не лише дітям, а й батькам, допомагаючи налагодити спілкування.
Центр життєстійкості у Богодухівській громаді приймає відвідувачів із 7 березня. Психологиня закладу Світлана Демченко, серед іншого, проводить консультації, заняття з технік зцілення для дітей і батьків або опікунів. Регулярно працює з підлітками.
«Багато дорослих приходять з таким запитом: дитина не має мотивації ані до навчання, ані до чого іншого. Мами часто кажуть: «Я до вас прийшла, бо в мене «тяжкий» підліток». Коли починаємо розмовляти з дітьми, вони говорять, що їх не чують батьки. Підлітковий вік — один із найскладніших періодів у житті, і плюс ще тлом — війна. Я шукаю шляхи, як це донести до батьків», — розповідає фахівчиня.
Підлітки під час війни вразливіші, ніж у мирний час, пояснює Демченко: обстріли, повітряні тривоги, онлайн-навчання і втрата звичної комунікації — все це додає проблем.
Аби допомогти родинам, у Центрі життєстійкості пропонують:
- безкоштовні консультації психологів і соціальних працівників;
- навчальні та розвивальні заходи для дітей та дорослих;
- підтримку батьків.
Центр працює на вул. Троїцькій, 15 з понеділка по четвер з 09:00 до 17:00, перерва з 12:00 до 13:00.


Поради психологині батькам підлітків
Дорослим слід усвідомити, що у підлітка має бути особистий час — на хобі, спілкування з друзями, творчість, відпочинок тощо, зазначає Світлана Демченко.
«Мама може бути невдоволена тим, що дитина їй недостатньо допомагає. Коли я починаю з’ясовувати, виявляється, що в дитини зовсім немає вільного часу — вона або на уроках, або робить домашні завдання, або допомагає щось робити у господарстві. Якщо дитина не зробила уроки, мати забороняє гуляти», — наводить приклад фахівчиня.
Також, вказує вона, не можна категорично забороняти спілкування з однолітками: дитина втрачає зв’язки, що може призвести до соціальної ізоляції.
«Батьки хвилюються, вони повинні бути поряд, але обмежувати й щось забороняти треба гнучко, а краще відразу впроваджувати правила», — пояснює вона.
Також, зазначає Демченко, батьки нерідко забувають, що головна особливість підліткового віку — стрімкі зміни, пов’язані з дорослішанням.
«Це новий етап розвитку людини. Фізіологічно підліток виглядає досить дорослим, але в нього ще не сформувалася емоційно-вольова сфера. Важливо, щоб батьки позитивно спілкувалися з дитиною, не варто весь час щось вимагати, дорікати. Навіть якщо дитина зробила помилку, підтримайте її», — радить Світлана Демченко.
Загалом у спілкуванні з підлітком, за словами психологині, важливо:
- поважати особистість;
- хвалити;
- не кричати;
- не навішувати ярлики;
- розмовляти, підтримувати, не залишати на самоті;
- не завищувати очікування;
- адекватно оцінювати можливості.
Демченко додала, що батьки часто не звертають увагу на здібності та таланти дітей. Тож у Центрі вчать помічати сильні сторони підлітків та розвивати їх.


Центр життєстійкості в Богодухові облаштували у межах спільної ініціативи ЮНІСЕФ в Україні та Харківської обладміністрації. Проєкт з розбудови Центрів в Україні веде Міністерство соціальної політики, він — частина Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» першої леді Олени Зеленської.
Проєкт ЮНІСЕФ реалізує громадська організація «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини через Німецький банк розвитку (KFW) та уряду Швеції.
Читайте також: У Центрі життєстійкості Чугуївської громади створили мобільну бригаду: як допомагають жителям