Держпром після російського авіаудару 28 жовтня: фото
У Держпромі прибирають наслідки російського обстрілу 28 жовтня. За попередніми даними прокуратури, в пам’ятку архітектури влучила авіабомба ФАБ-500, яку російський агресор випустив з міста Строїтель Бєлгородської області. Вона поцілила у третій поверх одного з корпусів з боку проспекту Незалежності. Ці приміщення займає Господарський суд Харківської області.
«росія вдруге з початку року завдала удару по символу Харкова — Держпрому, об’єкту культурної спадщини, який знаходиться під захистом ЮНЕСКО. Варварські атаки вразили не лише історичну будівлю, а й кожного з нас, адже Держпром — це частина нашої національної ідентичності та гордості», — відреагували в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
У пошкодженому крилі будівлі вилетіло багато вікон, інші під’їзди не постраждали.
Мінкульт нагадує, що Держпром — один з перших хмарочосів Європи, зразок конструктивізму, «який став символом незламного Харкова» — на початку повномасштабного вторгнення художник Патрік Касанеллі зобразив будівлю на логотипі «Харків Залізобетон».
«Сьогодні Держпром відомий у всьому світі, як і незламні харківʼяни, які понад два роки живуть під постійними російськими обстрілами. Це не просто будівля — це символ стійкості, боротьби та надії на відновлення», — додають у міністерстві.
Реакція Зеленського
Президент Володимир Зеленський зазначив, що Держпром перебуває під тимчасовим посиленим захистом ЮНЕСКО — підрозділу Організації Об’єднаних Націй, яка сповідує політику умиротворення.
«Умиротворення ніколи не приносить мир — воно лише розпалює апетит агресора. Натомість ми повинні ізолювати агресора й посилювати тиск на нього, поки він не припинить терор. Дотримання спільних принципів рятує людські життя та культурну спадщину. Нехтування ними несе смерть і руйнування», — заявив глава держави.
Держпром будував мій дід — Терехов про наслідки обстрілу
Департамент міжнародного співробітництва Харківської міськради працює над зверненнями до міжнародних організацій щодо авіаудару по Держпрому, повідомив міський голова Ігор Терехов.
«Я дуже обурений цією подією. Це візитівка Харкова. І мій дід будував цю будівлю, до речі. Я ставлюсь до неї дуже трепетно… Я вже спілкувався з представниками ЮНЕСКО. Крім цього, я спілкувався з [мером Одеси] Геннадієм Трухановим, бо він пройшов шлях, у нього є потужні зв’язки з ЮНЕСКО. На жаль, в Одесі теж були влучання», — сказав він.
На переконання мера, світ має звернути на це увагу.
«Що це неможливо, коли йдуть постійні обстріли Харкова по декілька разів. Нічого не зупиняє росіян. Будемо звертатися не тільки, щоб отримувати кошти, а найголовніше — щоб весь світ розумів, що такого не може бути», — сказав Терехов.
Будівлю Держпрому звели у 1920-ті роки в стилі конструктивізму. У 2018 році Кабінет міністрів вніс її до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт культурної спадщини національного значення.
Держпром також увійшов до попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Торік організація внесла його та ще 19 українських об’єктів до списку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом.