Чиста вода для дітей Харківщини: програма допомоги з Відня Колонка
Я живу в Харкові з 1994 року і за цей час жодного разу не бачила, щоб мешканці міста використовували воду з центрального водогону як питну, бо вона брудна. Воду перед вживанням, як мінімум, кип’ятять, більшість мешканців купує питну воду з бочок або автоматів, хтось замовляє доставку бутлів.
Це стало настільки звичною справою, що навіть немає думки відкрити кран, набрати склянку води і випити її. Яким же було моє здивування, коли жила у Відні, що з крана тече питна вода без будь-яких систем очищення у квартирах чи будинках. Звісно, це мрія — щоб у Харкові теж з кранів текла чиста вода. Але поки цього можна досягти тільки, якщо встановити системи очищення води.
З 2021 року працюю директоркою благодійного фонду «Глобаль2000 дітям України». Засновники українського фонду — австрійська екологічна організація Global 2000, яка багато років веде боротьбу за чисті землю, повітря та воду. На початку моєї роботи вже існувала програма зі встановлення систем очищення води у дитячих закладах України. Першу систему встановили у 2006 році в Новоайдарському інтернаті, тож можемо говорити про 19 років підтримки.
«Я тоді був у дитячому інтернаті в Новоайдарі, якраз паралельно проходила перевірка від Міністерства охорони здоров’я. При нас тестували воду. Те, що ми побачили під час цього тесту (після спеціальних маніпуляцій), було шокуючим — вода стала світло-коричневою. У той момент я вперше по-справжньому зрозумів, чому в Україні всі п’ють лише кип’ячену воду. І наскільки це серйозна проблема. Це ж реально загрожує здоров’ю, особливо здоров’ю дітей. Саме тоді до мене дійшло, чому персонал інтернатів і лікарень постійно казав, що діти дуже мало п’ють або взагалі уникають води — просто тому, що вона непридатна до вживання», — згадує Крістоф Отто, ініціатор програми.
Після тієї поїздки Крістоф повернувся до Австрії зі зразками української води, й разом з експертами почав розбиратись у темі глибше.


Виявилось, що розв’язати проблему можна тільки одним способом — встановлювати у дитячих лікарнях, інтернатах та школах системи очищення води. Одна установка на той момент коштувала приблизно три тисячі євро, і гроші для України ще тоді збирали серед звичайних громадян Австрії.
На сьогодні австрійці встановили 161 систему очищення води, програма працює і в Харківській області. Ми постійно збираємо дані якості води у Харківській області. Ситуація досі погана: в трубах тече непитна вода. Є райони, де вона особливо забруднена, а є такі, де за формальними ознаками вода ніби питна, але фактично і запах, і колір не дають можливості її вживати без попередньої обробки.


Ми продовжуємо встановлювати системи очищення води, це довготривалий проєкт, який понад 10 років фінансує для українських дітей місто Відень.
Недарма кажуть, що пазл рано чи пізно складеться. Якось у Відні проводили Фестиваль води. У Global 2000 там був свій стенд, де волонтери показували системи, які вже працювали в Україні. Вони пояснювали усім охочим, як системи очищення води діють і які проблеми допомагають розв’язати.
Стенд помітила Уллі Сіма (Ulli Sima) — на той момент міська радниця з питань охорони навколишнього середовища. Вона подивилась презентацію і сказала: «Ми можемо вас підтримати».
З того часу місто Відень фінансує щорічний грант, завдяки якому вдалось вивести програму на новий рівень — встановлювати 10–20 систем очищення води щороку.


У 2022 році, через повномасштабне вторгнення рф в Україну, не було змоги доставити системи до закладів Луганської та Харківської області, тому тоді обрали три області в західній частині України, які прийняли на той момент найбільше переселенців: Львівська, Рівненська та Волинська області. У програмі з’явились 11 закладів, де були розміщені евакуйовані родини з дітьми, близько 5700 дітей. У 2024 році ми знову повернулися до Харківської області, й уже встигли встановити 13 систем очищення води у дитячих закладах, які відвідують 7000 дітей.
У 2025 році на установку очікують дев’ять дитячих закладів Харківської області. Ми отримали багато заявок, та визначили ті, в яких навчається або перебуває найбільше дітей і які є відносно безпечними. У планах забезпечити чистою водою щонайменше 5200 дітей. Сподіваємось, що усе вдасться, бо саме в цей момент, коли пишу матеріал, у Відні вирішують подальшу долю програми.


Зі спогадів Крістофа: «Після встановлення перших систем лікарі розповідали, що діти почали більше пити води, бо вона стала не тільки безпечною, а й смачною. Це одразу позитивно впливало на їхній стан: покращувались аналізи, зменшувались проблеми з нирками, рідше виникали кишкові інфекції. Це були не просто сухі цифри, а реальні, відчутні зміни в житті дітей».