Web Analytics

«Час повертати своє»: Харківський літмузей запрошує на виставку «Власні назви»

29 липня в Театральному сквері Харкова відкриється вулична виставка, присвячена перейменуванню вулиць.

Про це повідомили в Харківському літературному музеї.

Виставка «Власні назви» відкриється 29 липня о 14:00 у Театральному сквері (вул. Сумська, 10).

Запрошені на відкриття експерти розповідатимуть, як на українців впливає російська література, чи важливо, чиї імена носять вулиці, і що ми знаємо про власних письменників.

У програмі — такі виступи:

  • 14:00: директорка Літмузею Тетяна Пилипчук і філософ, публіцист Вахтанг Кебуладзе — про російську літературу та імперську політику росії;

  • 15:00: керівниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова і гід, художник і дизайнер Макс Розенфельд — про символіку публічного простору;

  • 16:00: літературознавці Ольга Бондар і Євгеній Стасіневич — про літературний Харків.

Між обговорюваннями виступатиме музикант гурту МК8 Гліб Ковальов.

Фото: Facebook/Харківський літературний музей

 

Ініціатори виставки нагадують, що в топоніміці Харкова поширені власні назви, надані на честь російських діячів, часто — письменників: Олександра Пушкіна, Юрія Лермонтова, Максима Горького, Павла Бажова та інших. Такі назви поширювалися ще за російської імперії, за часів Радянського Союзу — стали нормою. Як правило, вулиці та площі називали іменами росіян.

«Називаючи вулиці іменами своїх героїв, імперія маркувала власні кордони. Демонструючи, кому належить цей простір. Вона оточила нас світом своєї, російської культури, витіснивши натомість наші власні назви. Обплутала нас і наше місто вулицями, де викарбувані насправді чужі імена. Так імперія прагнула і прагне привласнити нас, переселити в іншу культуру… та зробити з українців росіян», — йдеться в анонсі на сторінці Літмузею у Facebook.

Однак, зазначають організатори, «ми можемо повернути своє»:

«Світ Пушкіних, Толстих і Достоєвських можна обернути на світ Куліша і Курбаса, Сковороди та Харківських романтиків. Час уже самим вирішувати, в якому місті ми хочемо жити, якими вулицями ходити. На вулицях імені кого цілуватись, гуляти, йти у власних справах. Час повертати власні імена».

Виставка триватиме до 25 жовтня. 


У Харківському літмузеї відкрили виставку «Слобідська Україна» пам’яті харків’янина Юрія Ворошилова. Фоторепортер помер 16 червня у Берліні на 71-му році життя. 

Фото на головній (ілюстративне): Харківський літературний музей