Web Analytics
Був на капремонті і знову потрапив під удар: що з будинком на Метробудівників, 40 у Харкові | MediaPort

Експерти обстежують зруйновану частину житлового будинку на вулиці Метробудівників, 40. Будинок, який постраждав внаслідок ударів у 2022 році, 2024 року знову потрапив під російський обстріл. Кімнати в арці будинку обвалились від удару авіабомби 24 вересня. Мешканці пошкоджених квартир залишилися без житла — заходити всередину небезпечно. «МедіаПорт» дізнавався, що каже міська влада про долю під’їзду та чи можуть постраждалі претендувати на нове житло.  

Мешканці будинку — про наслідки обстрілу

Після початку повномасштабної війни подружжя Сітніченків — Тетяна та Володимир — виїжджали з-під обстрілів, а торік повернулися додому у будинок на вулиці Метробудівників, 40 на Північній Салтівці. Їхня чотирикімнатна квартира на шостому поверсі.

«Були і в Львівській області, Ковелі, Чернівцях. Потім приїхали сюди минулого року, вже більше року тут живемо. Нам допомогла лютеранська церква зробити ремонт. Ми їм були дуже вдячні. І ремонт зробили, і техніку дали, посуд, постільну білизну», — згадує Тетяна Сітніченко.

24 вересня 2024 року російська авіабомба поцілила у будинок, обвалилися кімнати в арці будинку.

«Дивом залишилися живі. Ми сиділи на кухні і обідали з чоловіком. А син якраз в це час зайшов у туалет. У туалеті теж двері повибивало, на кухні рами, скло летіло і все на світі. У кімнаті були меблі, дивани, два телевізори було, посуд, кришталь. У кладових і продукти, і пилососи, і консервація. Все обвалилось донизу», — говорить Тетяна і плаче.

Зараз подружжя тимчасово живе у знайомих. До квартири заходили один раз, щоб хоч щось забрати.

«А зараз вже страшно заходити. Дім ще сильніше надувся. Я не хочу нікуди їхати. Я тут все життя прожила, тут у мене все. У мене троє дітей, вони тут виросли. В школу ходили, освіту отримали. А тепер я не бачу ні дітей, ні онука. Ходимо бомжуємо», — каже Тетяна.

Вона сподівається на відновлення житла.

На сьомому поверсі — зруйнована ударом 24 вересня квартира Юрія Семененка, який під час обстрілу був вдома разом з дружиною, донькою та тещею.

Родина зреагувала на попередження про загрозу удару в месенджері, згадує Юрій:

«Ми почали з північних кімнат переходити в одну південну. А я якраз з тієї кімнати, що обвалилася на сьомому поверсі, з кладовками, почав виходити в коридор. Дивлюсь, пишуть: «Пролетіли Тишки». Це село за Циркунами. І після цього розумію, що може бути через Салтівку. Коли відбувся приліт, мене ще далі дужче викинуло в коридор вибуховою хвилею».

І Ольга, і Юрій працюють в освіті, нині їх прихистили родичі. Виїжджати довелося вдруге після початку повномасштабної війни. Вони повернулися на Північну Салтівку у 2023, коли будинок почали відновлювали від попередніх обстрілів — вставили вікна, відновили комунікації, почали зводити один зі зруйнованих від попередніх ударів під’їздів. Дев’ятиповерхівка перебуває на капітальному ремонті.

Так виглядає будинок на вул. Метробудівників, 40 з іншого боку, де триває відбудова

Сім’я хотіла б отримати компенсацію на нове житло, каже Ольга Семененко.

«Ми в «Дію» подали повідомлення, що наша квартира зруйнована. І в поліції нам дали акт досудового розслідування. Тепер нам треба чекати, коли до нас прийде комісія. А в який це термін буде, невідомо. Минулого разу ми чекали півтора року, і нам прийшла просто відмова. А як раз буде, не знаємо», — пояснює Ольга.

Ольга, Юрій та Ксенія Семененки (ліворуч) на Північній Салтівці зустрілися з друзями з сусіднього під'їзду, житло яких теж пошкоджено

Мешканці спілкувалися з представниками Центру адмінпослуг. Заступниця директорки Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міськради Ірина Юрьєва пояснила:

«Чекаємо закінчення капітального ремонту, тільки після цього ми можемо скористатися державною програмою «Є-відновлення», тобто завершальний етап — подання заяви на компенсацію про пошкодження майна».

Ольга Семененко вважає, що влада має сприяти постраждалим.

«Людям ніде жити. Я вважаю, хто хоче тут залишатися, хай чекають, поки їм відбудують. А хто хоче сертифікати на житло, доцільно людям роздати. У нас маленька дитина, ми ж не можемо роками чекати, поки воно добудується», — говорить мати 4-річної Ксенії.

Що кажуть у Департаменті ЖКГ

У Департаменті житлово-комунального господарства Харківської міської ради радять мешканцям будинку дочекатися висновку експертної комісії з обстеження будинку. Заступник директора департаменту Костянтин Коротич пояснив «МедіаПорту», в яких випадках мешканці можуть отримати житловий сертифікат за державною програмою «єВідновлення».

«Є певна процедура, яка прописана в постанові Кабінету міністрів №600. Сертифікат отримується тоді, коли будинок визнається під демонтаж, коли визнається, що він не буде відновлюватися — будуть демонтувати або весь будинок, або частину. По-перше, ми чекаємо на обстеження від експертів. Якщо обстеження експертів є рекомендацією до демонтажу, то є певна процедура — як частина будинку визнається непридатною і демонтується», — пояснює Коротич.

У такому випадку Харківська міська рада подає документи до Харківської обласної військової адміністрації на розгляд Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області.

«Коли є рішення комісії КТЕБ та НС, воно повертається до Харківської міськради, виконавчим комітетом визнається демонтаж цих будинків. І коли комісія має всі ці документи, вона розглядає заявки, схвалює і дає людям можливість отримати сертифікати. Поки немає цих трьох кроків — обстеження від експертів, рішення військової адміністрації комісії КТЕБ та НС та рішення виконкому — у комісії немає обґрунтування визнати житло зруйнованим і надати сертифікат», — каже заступник директора департаменту.

Коли будинок має пошкодження, у міськраді чекають конкретних висновків експертів, продовжує Коротич:

«І в цьому технічному обстеженні пишуть: «Відновлення будинку шляхом поточного ремонту», «відновлення шляхом капітального ремонту або реконструкції». І якщо у нас є статус «відновлення будинку шляхом капітального ремонту», згідно з постановою про «єВідновлення» №381, ми не можемо ці заявки [на компенсації] відпрацювати, ми маємо їх відхилити. І лише коли будуть виконані роботи з капітального ремонту (якщо є пошкодження конструктиву, наприклад, дірка в стіні — це капітальний ремонт; якщо вікна повилітали, трохи покрівля пошкоджена — це поточний ремонт). Яка процедура? Виконуються роботи капітального характеру, далі статус змінюється на той, що потребує відновлення шляхом поточного ремонту, тоді мешканці мають можливість подати до «єВідновлення» і отримати грошову компенсацію на відновлення своїх квартир».

Будівлю обстежують

Після обстрілу Харкова 24 вересня, внаслідок якого загинули п’ятеро людей, Харківський міський голова Ігор Терехов прокоментував ситуацію у національному телемарафоні.

«Будемо приймати рішення щодо часткової відбудови, щодо часткового знесення цього будинку», — сказав Терехов.

Навколо зруйнованої арки тим часом встановили паркан. На початку жовтня «МедіаПорт» зустрів там експертів компанії «Енергопромпроект».

«Наша задача — зробити інструментальний звіт, котрий ми потім передаємо у Департамент з відновлення. І вже на основі цього звіту фахівці приймають рішення, що робити далі. Першочергові висновки, як ви самі можете побачити, то цей під’їзд буде реконструйовано. Можливо, буде демонтаж. Це вже буде на основі нашого експертного звіту. Зараз ми робимо проби міцності бетону, плит перекриття, несучих плит, для того, щоб зрозуміти, в якому стані будівля після обстрілу і що робити далі», — прокоментував працівник «Енергопромпроект» Едуард Волошан.

Читайте також: Харків після обстрілу 24 вересня і короткий список проклятих назв