Web Analytics
Брати Брегелі з Харкова зібрали понад три тисячі перископів для ЗСУ | MediaPort

Троє братів Брегелів з Харкова створили для Збройних сил України понад 3 тисячі перископів (труб розвідника), в основі яких — звичайні пластикові труби.

Майстерню організували у власному гаражі, розповів у подкасті «Герої Харкова» один з братів Павло Брегель. За рік роботи 40 разів покращували вироби. Працюють безплатно.

«Наші перископи — удароміцні. Це сорокова ітерація, ми і зараз продовжуємо удосконалювати. Останню модель передамо на пробу на передову і отримаємо зворотний зв’язок: краще чи гірше. Я хочу, щоб перископи допомогли військовим, щоб бійці були не ушкоджені і медикам не було роботи», — розповідає Павло Брегель.

Розробники створили стаціонарну та кишенькову моделі. Для стаціонарної розробили спеціальні кріплення для зручного використання в окопі або в кущах.

«Можна встромити лопату в землю і причепити до кріплення. Тоді перископ стоїть на місці, не рухається, можна налаштувати, куди хочеш, і руки не втомлюються. Щоб помітити ворога, зазвичай потрібно вилізти з окопа. Тієї миті може працювати снайпер або статися вибух. З таким приладом можна сидіти в засідці й дивитися навколо. І ще були випадки, що перископ спрацював як «пугач». Коли на позиції немає людей, а з неї стирчать 70 перископів, ворог лякається і не йде», — каже Брегель.

З додатково закупленим моноклем перископ Брегелів здатен «бачити» на відстань 1,5 км, без нього — до 400 метрів.

«До півтора кілометра бачимо зброю в руках. Без нього — 300-400 метрів. [У Збройних силах] є такий ручний, металевий, але він дорожче стоїть і ламкий. В основі нашого перископа — звичайна каналізаційна труба 50 мм», — розповідає Брегель.

Ідея використання таких труб не нова, каже Павло. Йому відомі близько тридцяти виробників подібних приладів, за якими брати стежать і з деякими діляться досвідом.

«Ми, троє братів, є основою команди. Кути для труб збирає один з братів, працюють разом з дружиною, навіть допомагає моя племінниця. Другий брат збирає перископ на трубу, щоб він мав вже сформований вигляд. Потім я фарбую, ставлю антиблікову сітку. 20-30% операцій виробляють інші люди, які нам допомагають. Це, наприклад, дзеркала, антиблікові сітки, шліфування труб», — розповідає Павло Брегель.

З закупівлею труб Брегелям допомагає благодійник. Решту виконують за рахунок донатів від небайдужих. Переводити це у бізнес Брегелі принципово не хочуть.

«Не дозволяє совість — передавати військовим за гроші. Працюємо завдяки донатам, а їх все менше. Тому і виробництво зменшується. Спочатку виробляли 20-30 перископів на місяць, Зараз мінімум 300. Буває, 500-600, все залежить від коштів, які надходять у вигляді донатів», — розповідає Брегель.

Ініціатива Брегелів потребує підтримки, визнає Павло. Щоб покрити собівартість деталей, на місяць потрібно близько 200 тисяч грн. У масштабах міста це небагато, каже Брегель. Але пропозицій підтримати виробництво грошима та приміщенням, з боку міста до братів не надходило.

Павло згадує, як на кілька днів опустилися руки: дізнався, що хтось намагався продати його перископи.

«Подзвонив солдат, каже: «А ви можете нам продати перископи, якщо ми візьмемо більше, не по такій ціні, а дешевше?» Я питаю: тобто? Ми їх віддаємо безкоштовно! «Як це безкоштовно?». А ось так! Коли назвали ціну, у мене волоси встали дибки. Хтось захотів заробити. Кому війна, а «мать родна». Зараз ми їх маркуємо. Ведемо документацію, коли передаємо перископи, кожен розписується. І за останні дев’ять місяців вже не чув, щоб перископи були продані», — каже Павло.

Перископи Брегелів є на різних напрямках фронту у різних підрозділах, зокрема 92-й бригаді. Військові самі виходять на братів «сарафанним радіо».

Кошти Брегелі збирають через cоцмережі: деталі читайте на сторінці Павла Брегеля у Facebook.

«Найменший донат був 14 гривень. Я йому дуже зрадів і хотів вислати назад, це, напевно, був пенсіонер, який мав небагато грошей, а все одно якоюсь крихтою поділився», — каже Павло Брегель.

Слухайте подкаст «Герої Харкова» на MediaPort в YouTube, Google Podcasts, Apple Podcasts та радіо «Накипіло».

Дивіться відео у TikTok.