З яким “фашизмом” бореться Харківська обласна рада? Стислий лікнеп для депутатів

27 серпня депутати Харківської обласної ради ухвалили звернення до обласних управлінь юстиції, МВС, СБУ та прокуратури з проханням «вжити заходів у зв‘язку з активізацією націоналістичного руху в області». 

Це звернення стало ознакою зростання єдино можливого прояву ксенофобії, який може бути в Україні, а саме українофобії. Вимушений констатувати, що саме Харківська обласна рада є одним з органів, який в Україні допускає зростання українофобських настроїв, а також сприяє їхньому розвитку. 

В тексті звернення простежується спроба утворити синонімічний ряд «фашизація»- «радикальні націоналістичні організації»-«націонал-шовіністи» тощо. Допущено повну плутанину політологічних понять, що свідчить або про низький рівень політологічної грамотності депутатів, або є свідомо спробою заховати за мур уявної «фашизації» злочини реального більшовицького режиму. Для недопущення такого зганьблення Харківської обласної ради в майбутньому необхідно пояснити значення використаних в зверненні термінів з позицій традиційного українського націоналізму, батьківщиною якого в науковому середовищі по праву визнають Харків. 

Націоналізм – політична ідеологія, що передбачає найвищий пріоритет національних інтересів. При цьому нація розглядається як кровно-духовно етноспільнота людей, що впродовж віків проживають на спільній території, мають спільні звичаї, традиції, формують єдиний культурний простір. Націоналізм не заперечує існування національних меншин в національній державі. Представники нацменшин мають повне право реалізовувати власні національні інтереси за умов лояльності до держави та титульної нації, що формує цю державу.

Фашизм – політичний режим, що існував в Італії 1923-1943 рр. в часи правління Беніто Муссоліні. Характеризується такими проявами як тоталітаризм, мілітаризм, вождизм та державний капіталізм. Водночас фашизм на практиці виявився космополітичною ідеологією, адже до складу Національної фашистської партії Італії входили мешканці колоній, зокрема ефіопи. Фашистського режиму, рівно як і фашистських загарбників в Харкові ніколи не було. Є спроби підміни понять Ф. та націонал-соціалізму.

Нацизм (націонал-соціалізм) – політичний режим у Німеччині 1933-1945 рр., на чолі якого стояв Адольф Гітлер. Основні риси нацизму – пропаганда вищості однієї нації або раси над іншою з можливістю її знищення для задоволення «життєвих потреб» першої. В радянській історіографії та політології повний термін «націонал-соціалізм» замінювався на «нацизм» або «фашизм» (некоректно). Таким чином, свідомо приховувалася ідейна близькість німецького націонал-соціалізму з більшовицьким інтернаціонал-соціалізмом. 

Шовінізм – пропаганда зверхності (як правило – вигаданої) однієї нації над іншою з метою виправдання імперських амбіцій певної держави. Шовінізм може бути частиною державної та інформаційної політики, як це має місце у сьогоднішній Російській Федерації.

Сподіваємося, депутати Харківської обласної ради вивчать елементарні політологічні поняття та не плутатимуть їх надалі.

Окрім такої плутанини термінів, в зверненні «фашистським» називається гасло «Україна для українців!», яке входить до «Десяти заповідей українця», написаних в Харкові відомим українським політичним і громадським діячем початку 20 століття Миколою Міхновським задовго до виникнення терміну «фашизм».

В тексті також фігурує ім’я Головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Нагадуємо, що у 2007 році Романові Шухевичу було посмертно присвоєне звання Героя України, а вояки Української Повстанської Армії жодним трибуналом не визнавалися ані військовими злочинцями, ані гітлерівськими колабораціоністами. 

Окремо панам депутатам (разом з товаріщамі) варто нагадати, що рішенням Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) від 3 липня 2009 року ідеології сталінізму та гітлеризму визнані злочинними та людиноненависницькими. А день підписання акта Молотова-Ріббентропа, який фактично розв’язав Другу світову війну, запропоновано визначити як день пам’яті жертв тоталітарних (гітлерівського та сталінського) режимів. Може це буде дивним для сьогоднішніх харківських депутатів, але це той самий день, в який «святкують звільнення» одним із режимів від іншого міста Харкова.

Якщо за муром міфічної боротьби з фашизмом Харківська облрада не хоче заховати свою бездіяльність щодо боротьби з українофобією, то варто доповнити розпочату ними роботу також забороною нацистської та комуністичної ідеологій в будь яких проявах як людиноненависницьких, а також заборонити будь які прояви шовінізму (насамперед, великоросійського) як одного з найбільш частих проявів українофобії. 

У такий спосіб Харківська обласна рада піде по шляху відновлення в Україні історичної, національної та соціальної справедливості, які є головними засадами Програми захисту українців ВО «Свобода» як послідовної націоналістичної політичної партії.