Web Analytics

«Армія відновлення» на Харківщині: як центр зайнятості залучає харків’ян до суспільно корисних робіт

Понад 3 тисячі безробітних на Харківщині долучилися до проєкту «Армія відновлення», який запровадив Державний центр зайнятості. Оплату суспільно корисних робіт отримують на підприємствах та у волонтерських організаціях. Як працює благодійний фонд «Жовта допомога», що став одним з партнерів Харківського обласного центру зайнятості — фоторепортаж «МедіаПорта». 

Гарячі обіди та консультації

Юліана Паутова — волонтерка харківського благодійного фонду «Жовта допомога». Організація, що сформувалася під час повномасштабного російського вторгнення, за підтримки пожертв і донорів розвозить харків’янам старшого віку та людям з інвалідністю гарячі обіди, а також проводить заняття для дітей.

Забезпечення харків'ян, які потребують, гарячими обідами — один з напрямків діяльності благодійного фонду

Цього ранку Юліана з колегами привозить на вулицю Космічну обід для подружжя. Обидвом — за 80. Волонтерів зустрічає Анатолій Никанорович. Він насилу розмовляє та ледь ходить. 

«Донька з родиною зараз дуже далеко. Родичів поруч немає. Те, що надають допомогу, — безмежна вдячність», — говорить сусідка, яка навідується до пенсіонерів. 

За станом здоров'я пану Анатолію та його дружині важко готувати самостійно

Донька планує повернутися, говорить жінка. А поки родичі не приїхали, допомагають волонтери. Вони виїжджають за адресами двічі на тиждень — у вівторок та четвер. 

«Кожна людина — зі своєю історією. Це можуть бути переселенці, у когось вже немає дому. Хтось перебуває під чиєюсь опікою, хтось геть самотній. Бувають тяжкі ситуації, але ми приходимо і питаємо, як почуваєтеся, яка ще потрібна допомога. Таким чином виявляємо потреби — наприклад, медична або юридична консультація, сходити до магазину, прибрати», — говорить Юліана. 

Юліана — одна з волонтерок «Жовтої допомоги»

«Місця спокою»  

З літа 2022 року волонтери, до яких долучилася Юліана, створили кілька штабів, які перетворилися на безкоштовні центри для дітей дошкільного віку. У так званих місцях спокою у Шевченківському, Київському та Холодногірському районах з липня охопили увагою близько 500 дітей, розповідає керівник мережі проєкту «Жовтої допомоги» Віталій Багричев. 

«У Харкові вже три дитячих центри, ще два у Харківській області. У кожному дитячому центрі проводяться заняття з розвитку, математика, англійська, психологічна допомога, арт-терапія, різні івенти, спортивні змагання. Тобто діти можуть сюди прийти о 10:00 і будуть повністю зайняті», — каже Віталій. 

До цього центру в районі Олексіївки, який облаштували на першому поверсі житлового будинку, ходять близько 50 дітей. Віталій згадує, як працювали з малечею після підвалів: «Ми старалися соціалізувати їх, повернути до звичайного життя».

У дитячих центрах працюють з дітьми дошкільного віку

На поведінку дітей звертає увагу і адміністраторка дитячого центру на Олексіївці Олена Протопопова. За її словами, діти скучили за живим спілкуванням. 

«Хтось був в евакуації. Хтось з передмістя, де постійно стріляли, сиділи у підвалах, бомбосховищах. Вони тільки-но починають «оживати». Коли прийшли, були такі сковані, налякані. Зараз, дивлюсь, такі живчики! Психолог добре з дітьми працює», — продовжує Олена. До повномасштабного вторгнення вона працювала з дітьми у приватному закладі. 

Небезпека ракетних ударів у Харкові зберігається, тому заняття у школах та дитсадках не проводять. Водночас діти дуже потребують активностей, продовжує адміністраторка волонтерського центру. 

«Повітряна тривога нас частіше застає на дитячому майданчику. Ми заходимо у приміщення, розміщуємося за двома стінами, дістаємо розмальовки, не панікуємо», — розповідає Олена Протопопова. 

Адміністраторка центру на проспекті Перемоги Олена Протопопова побачила зміни у поведінці дітей

На її думку, безпеці у «Місці спокою» сприяє розміщення — він закритий іншими будинками, подалі від об’єктів інфраструктури.  

Зустрічаємо у центрі викладачів. 

«По 5-6 діточок у групі. У нас є лічилки, вивчаємо назви предметів. Говоримо англійською про сім’ю: мати, тато, бабуся, дідусь, брат, сестра. Працюємо з картинками: овочі, фрукти, тварини», — описує заняття викладачка англійської Тамара Андрієвська. 

Олена Москалець викладає дітям вокал. 

«Ми не тільки співаємо, робимо ритмічні вправи, працюємо над дикцією, це артикуляційні вправи. Я дуже щаслива, що тепер в мене є досвід роботи дошкільнятами. Це не так, як з дорослими дітьми, які вже знають, чому вони прийшли в школу мистецтв, чого хочуть навчитися. Тут потрібно міняти форму роботи. Це дуже цікаво, тому що в мене теж маленька донечка і я цю роботу присвячую також їй», — каже Олена. 

У дитячих центрах є заняття з вокалу

За її спостереженнями, на дітей вплинула ситуація в країні: «Багато з них не були вбудовані в якусь систему через події, їх треба було налаштовувати. Тобто якщо вони раніше могли прийти і сказати «не хочу співати», то за якийсь час вони самі не помічають, що вони вже у процесі, що вже щось роблять і роблять це добре». 

Отримали стимул 

Локації «Жовтої допомоги», до якої залучені в тому числі безробітні харків’яни, відвідав директор Харківського обласного центру зайнятості Володимир Міненко. Благодійна організація віднедавна отримала підтримку центру зайнятості і це дозволило знайти і залучити на роботу близько 30 людей, розповідає Віталій Багричев. 

Віталій Багричев (ліворуч) розповідає про співпрацю з Харківським обласним центром зайнятості

В цьому полягає ідея проєкту «Армія відновлення», до якої з січня 2023 приєдналися 3,2 тис. безробітних у 49 громадах Харківщини. За суспільно корисні роботи надають 6700 грн на місяць.

«Спочатку ми почали нашу роботу з підприємствами, громадськими організаціями, тобто будь-якими утвореннями, що задіяні або в ліквідації наслідків, бомбардувань. Потім ми визначаємося, хто їм потрібен. У багатьох громадських організаціях люди працюють на волонтерських засадах, не отримуючи заробітної плати, тому ми можемо сплачувати їм заробітну плату», — пояснює Міненко.  

У Харкові до проєкту загалом долучилися понад 30 підприємств та організацій. Найближчим часом їхня кількість збільшиться до 40, планує директор обласного центру зайнятості. 

«Задіяно понад 3 тис. громадян, на заробітну плату з початку року їм вже виплачено 20 млн грн. 6700 грн — краще, ніж нічого, — коментує Міненко. — Це кошти фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, тобто суспільно корисні роботи повністю фінансуються за рахунок нашого фонду». 

З початку року до «Армії відновлення» долучилися понад 3 тисячі безробітних людей на Харківщині, розповідає директор Харківського обласного центру зайнятості Володимир Міненко

Директор наводить приклад співпраці з одним з харківських підприємств, куди влучила російська ракета. 

«Були певні руйнування. І 15 людей, яким ми платимо заробітну плату, розбирали там завали», — пояснює директор центру. 

У випадку з волонтерськими організаціями йдеться, наприклад, про розвантаження гуманітарної допомоги. 

«Є різні форми співпраці. Підприємства перебувають у такому важкому стані, що забезпечити постійною зайнятістю дуже важко, тому якраз це можливість організувати тимчасові робочі місця, виконувати певний обсяг робіт», — додає Міненко. 

«Якщо раніше люди допомагали по 3-4 години на день, то зараз, коли вони почали отримувати гроші, звісно, вони готові працювати і по 8 годин на день, це дуже стимулює. І ми можемо більше розвивати свої центри, більше допомагати у відновленні Харкова», — коментує Віталій Багричев.

У 2023 році на оплату суспільно корисних робіт на Харківщині направили 45 млн грн. Майже половину з них, за словами Міненка, вже витратили. До кінця року в обласному центрі зайнятості сподіваються збільшити бюджет, щоб інші охочі долучилися до «Армії відновлення» Харківщини. 


Деталі проєкту можна дізнатися через гарячу лінію Харківської обласної служби зайнятості з 9:00 до 17:00 за телефонами: 096 055 48 96, 099 020 87 21, 063 847 83 67, 067 728 97 45, 097 970 40 68.