Web Analytics
Арешт активіста: як Вища рада правосуддя покарала вовчанську суддю | MediaPort

Суддю Ірину Уханьову, яка в 2016 році заарештувала харківського правозахисника Максима Корнієнка за відеозйомку в залі суду, на півроку відсторонили від здійснення правосуддя і позбавили доплат до окладу.

5 лютого Вища рада правосуддя розглянула Подання Першої дисциплінарної палати ВРП про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя в порядку дисциплінарної відповідальності.

Як зазначили у прес-службі Вищої ради правосуддя, посилаючись на члена ради Вадима Беляневича, у вересні 2018 року Перша дисциплінарна палата прийняла рішення застосувати до Ірини Уханьової дисциплінарне стягнення — подання про звільнення з посади. Суддя оскаржила це рішення. ВРП після розгляду змінила рішення Першої дисциплінарної палати на більш м’яке.

«Вища рада правосуддя дійшла висновку, що Перша дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя правильно встановила умисне допущення суддею порушення прав людини і основоположних свобод і грубе порушення закону, що призвело до істотних негативних наслідків у виді неправомірного позбавлення особи волі, умисне незабезпечення обвинуваченому права на захист і допущення поведінки, що підриває авторитет правосуддя», — зазначили у Раді.

Водночас Вища рада правосуддя взяла до уваги інформацію щодо «надмірного навантаження» судді та позитивну характеристику з місця її роботи. Подання про звільнення з посади вирішили не застосовувати. 24 січня Перша дисциплінарна палата внесла правосуддя подання стосовно відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Зважаючи на це, ВРП ухвалила подання Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя задовольнити. Суддю Уханьову вирішили тимчасово, на шість місяців, відсторонити від здійснення правосуддя і позбавити права на отримання доплат до посадового окладу. Її також направлять до Національної школи суддів — для підвищення кваліфікації з курсу суддівської етики, порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення, практики застосування положень про захист прав людини. В подальшому передбачається кваліфікаційне оцінювання.

Фото: vru.gov.ua
Фото: vru.gov.ua

Правозахисника Максима Корнієнка в листопаді 2016 року заарештували на 15 діб після зйомки засідання в Вовчанському районному суді.

Незабаром після того як Корнієнко доставили у відділ поліції, суддя Ірина Уханьова, яка вимагала заборонити відеозйомку, постановила заарештувати його на 15 діб за статтею 185 Кодексу про адміністративні правопорушення — «злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського».

За словами начальника відділу поліції Ігоря Зіненка, непокора полягала в тому, що Корнієнко в категоричній формі відмовлявся йти у відділ поліції. Суддя Уханьова відмовилася коментувати ситуацію, пояснивши лише, що Корнієнко поводився нахабно.

Згідно з Кримінальним кодексом України, фотозйомка або відеозйомка процесу може проводитися на підставі постанови суду, яке приймається з урахуванням думки сторін. За словами адвоката обвинуваченого у справі, на слуханні якої Корнієнко був присутній у якості слухача, постанови про заборону проведення зйомки суддя не виносила.

Журналісти або учасники процесу, які бажають висвітлити процес з використанням відеотехніки, не завжди попереджають про це суд письмово. Знаючи про присутність журналістів у залі, як правило, самі судді на початку засідання піднімають питання – чи не виступають сторони процесу проти відеозйомки в залі, — і, виходячи з цього, ухвалюють рішення.

Читайте MediaPort в Telegram