Web Analytics
Альона Луньова: Чим більше Україна бере військовополонених, тим більше шансів звільнити й цивільних | MediaPort

Курська операція Збройних сил України може сприяти звільненню цивільних, яких росія утримує у полоні.

Таке сподівання у коментарі для подкасту «Особова справа» на «Радіо Накипіло» висловила адвокаційна директорка Центр прав людини ZMINA Альона Луньова.

«На жаль, повернення цивільних суперускладнене. Воно майже неможливе в тому сенсі, в якому ми повертаємо, наприклад, військовополонених, щодо яких діють Женевські конвенції. російська федерація цивільних не віддає. Можливо, після Курщини щось зміниться», — сказала Луньова.

«Ми дуже на це сподіваємося, тому що загалом цивільних повертали в доважок. Тобто є обмін військовим, повертають і цивільних. Як би це не звучало жорстоко, але так виглядало, що росіяни просто віддають до тих людей, кого вони сильно хочуть. Тому чим більше полонених ми беремо, тим більша перспектива обміну великої кількості людей, тим більше перспектива, що серед цієї великої кількості опиняться цивільні. Така моя логіка», — додала вона.

Коментуючи справу Віктора Руденка з Шевченківської громади Харківщини, якого росія 19 серпня засудила до 10 років позбавлення волі, Луньова зазначила, що винесення вироку «не наближує обмін».

«На жаль, єдине, що можна рекомендувати родичам, це очікувати», — відповіла вона.

Родичам цивільних полонених бракує інформації про близьких у полоні, стан їхнього здоров’я. Сім’я Віктора Руденка відправляла листа через Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), але відповіді не було, невідомо, чи дійшов він до адресата.

Альона Луньова, адвокаційна директорка ZMINA. Фото: mediacenter.org.ua

«Якщо людина вже їде відбувати покарання, з нею трохи простіше зв’язатися і дізнатися про її стан здоров’я. У них є «ФСИН-письмо», посилка, ціла інфраструктура, — коментує Альона Луньова. — Важливо зараз розуміти, куди його помістять відбувати покарання, тому що це може бути дуже непросто. Важливо підтримувати зв’язок з російськими адвокатами, які там є. На жаль, в ситуації, де українські адвокати не можуть нічим допомогти на території російської федерації, ми звертаємося до російських».

В ході Курської операції ЗСУ 24 серпня між Україною та росією відбувся обмін, під час якого вдалося звільнити 115 військових строкової служби, які опинилися у полоні на початку повномасштабної війни. Цивільних серед них не було.

29 серпня родини військовополонених та полонених цивільних пікетували офіс Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Слухайте подкаст «Особова справа» на «Радіо Накипіло»