Акція на підтримку Стерненка в Києві: скарги ОПУ та відповідь організаторів
Під час акції на підтримку екскерівника одеського осередку «Правого сектору» Сергія Стерненка в Києві зазнала пошкоджень будівля Офісу президента. В ОПУ нарахувли майже 2 млн грн збитків, поліція порушила кримінальну справу за статтею «Хуліганство».
Акція «Якщо не чуєш — побачиш» пройшла в Києві увечері 20 березня. Її учасники вимагали звільнити Сергія Стерненка та музиканта і ветерана Андрія Антоненка, відправити у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і генеральну прокурорку Ірину Венедіктову. Також вимагали накласти санкції на колишнього голову Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Портнова, який, за словами організаторів акції, «фактично керує судовою системою в Україні».
Протестувальники забралися біля будівлі Офісу президента на вулиці Банковій. Вони принесли плакати з написами «Ні — репресіям!», «Яке верховенство, таке і право», «Коли прийдуть за Аваковим?» тощо.
Мітингувальники розписали стіни будівлі ОПУ, підпалили табличку з написом «президент України», пошкодили двері.
«Під час заходу найбільш радикальні його учасники застосували фаєри, димові шашки, петарди, вибухові пакети, феєрверки, аерозольну фарбу для графіті в балончиках. Також учасники акції розбили скло у вхідних дверях одного з під’їздів та вікно на першому поверсі будівлі. Фасад першого поверху обмальовано фарбою, що завдало значної шкоди зовнішньому вигляду споруди. Крім того, внаслідок запуску феєрверків постраждали двері та внутрішнє оздоблення тамбура одного з під’їздів. Також відбулося займання горища. Були зафіксовані окремі осередки загоряння на першому поверсі та пожежа в кабінеті на другому поверсі. Всі поверхи були наповнені димом», — розповіли в Офісі президента.
Збитки попередньо оцінюють майже у 2 млн грн. В ОПУ назвали акцію протесту «проявом вандалізму» та звинуватили її учасників у політичній провокації.
Поліція порушила справу за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання за цією статтею — сім років ув’язнення.
Учасника акції, який розбив стекло у дверях, вже затримали.
«Це — уродженець Вінниччини, 1995 року народження, який раніше притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України», — кажуть у пресслужбі Нацполіції.
Як уточнює «Громадське», затриманий — ветеран АТО, письменник Владислав Гранецький-Стафійчук (псевдонім — Влад Сорд). Лідер громадської організації Save Protasiv Yar Роман Ратушний заявив, що Стафійчук був «мирним учасником акції». Він також додав, що мітингарі не планували бити вікна будівлі, а зробили це «поліцейські провокатори».
Лідер руху «Гонор» та один з організаторів акції Сергій Філімонов розповів, що готувався перфоманс, але биття вікон і запуску димових шашок у будівлю в планах не було.
«Це була перша така демонстративна акція, щоб президент почав звертати увагу. Він має бачити, що це справжній гнів народу, і якщо він не буде реагувати — це дуже погано закінчиться», — заявив Філімонов.
Наприкінці лютого Приморський районний суд Одеси призначив колишньому очільнику одеського «Правого сектору» Сергію Стерненку сім років ув’язнення з конфіскацією. Його звинувачували у викраденні, розбої та незаконному зберіганні зброї. Після оголошення вироку в кількох містах України, зокрема в Харкові, пройшли акції протесту.
Стерненко фігурує ще в одній кримінальній справі — про умисне вбивство й незаконне поводження зі зброєю. За версією слідства, після того, як 24 травня 2018 року на нього напали, Стерненко перевищив необхідну самооборону і вбив людину. Підозрюваний стверджує, що діяв у межах самооборони.