Web Analytics
5 років колонії з конфіскацією майна: майстра Куп’янського лісгоспу визнали винним у колабораціонізмі | MediaPort

Червонозаводський районний суд Харкова оголосив вирок у справі за обвинуваченням 57-річного жителя села Московка Куп’янського району Ігоря Савченка, майстра Куп’янського лісового господарства, який з червня по вересень 2022 року працював на російських окупантів та отримував зарплатню в рублях.

Суд розглянув справу Ігоря Савченка протягом одного засідання 12 червня, повідомляє кореспондент «МедіаПорта». 

Прокурор зачитав обвинувальний акт. Савченко визнав провину, тому після дослідження доказів і допиту сторони перейшли до судових дебатів.

Що сказав обвинувачений

Лісова охорона належить до правоохоронних органів. Ігор Савченко працював у Куп’янському лісгоспі понад 30 років. 

«Як працював, так і далі [під час окупації] працював. Єдине, чим я займався: гасив ліс. Під час однієї з пожеж я навіть ганяв так званих руських. Була підозра, що вони підпалили. Збитків і шкоди я ніякої не заподіяв ні державі, ні підприємству. А те, що працював, — так, винуватий», — сказав Ігор Савченко.

Під час окупації, за словами Савченка, на роботу вийшли інші його колеги: «І я разом з ними… Займався охороною і захистом лісу від пожеж, займався гасінням. Дивилися з бугра, майданчика, де з’являлися дими, виїжджали на ці дими, розбиралися, що горить і гасили».  

Обвинувачений підтвердив, що тричі отримував зарплатню в рублях від касира лісгоспу. 

«Так, підписував [трудовий договір]. Тому що сказали, що хто не підпише, не отримає грошей. Виживать якось треба. Чи треба йти десь щось грабити, красти? Я за своє життя не порушував закон ніколи», — сказав він.

Перед тим, як переоформитися, Савченко, за його словами, проконсультувався у знайомого — колишнього працівника прокуратури. Той переконав його, що наслідків не буде. «Я йому повірив», — говорить обвинувачений. 

Позиція обвинувачення

Серед доказів провини майстра, за словами прокурора відділу Харківської обласної прокуратури Дениса Куцелепи, — свідчення та документи, серед яких трудовий договір і зарплатні відомості.

«Після окупації він [Ігор Савченко] добровільно без будь-якого примусу пристав на пропозицію невстановлених в ході досудового слідства осіб зі складу окупаційної адміністрації та добровільно погодився зайняти посаду «мастера леса Купянского лесного хозяйства» незаконно створеної «военно-гражданской администрации Харьковской области». Його робота полягала в тому, що він наглядав за станом лісу, керував діями підлеглих йому працівників, таких саме колаборантів, виконував інші організаційно-розпорядчі функції», — прокоментував Денис Куцелепа.

Водночас деревину до росії не поставляли.

«Цього під час досудового слідства встановлено не було. І диспозиція цієї статті не вимагає цього, достатньо зайняття цієї посади і виконання організаційно-розпорядчих функцій», — пояснив прокурор. 

За даними обвинувачення, після деокупації майстер лісництва переховувався «на підконтрольній українській владі території, де був затриманий 31 січня 2024 року». 

Сам Савченко сказав журналістам, що не ховався, був вдома, але на роботу після деокупації не пішов.

«Визнаю повністю свою провину, схожого більше не повториться», — звернувся до суду обвинувачений. 

Вирок

Суддя Вікторія Барабанова призначила Савченку п’ять років позбавлення волі — мінімальне покарання за ч. 5 ст. 111-1 («Колабораційна діяльність»; максимальна санкція — 10 років тюрми).

До листопада 2022 Барабанова працювала суддею Куп’янського міськрайонного суду Харківської області.
До листопада 2022 Барабанова працювала суддею Куп’янського міськрайонного суду Харківської області.

«Визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення злочині, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 ККУ та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, а також в органах, що надають публічні послуги, на строк 10 років, та з конфіскацією всього належного йому на праві приватної власності майна», — оголосила суддя.

На оскарження вироку у сторін є місяць. 

Як відреагував на вирок обвинувачений, що думає захист про покарання у справах про колабораціонізм і хто ще з Куп’янського лісгоспу є фігурантами проваджень, слухайте згодом у подкасті «Особова справа» на «Радіо Накипіло»