4,5 тисячі жителів Харківщини претендують на житло замість знищеного
Понад 4,5 тисячі людей на Харківщині офіційно претендують на нове житло замість того, яке знищила російська армія. Близько 400 людей вже його отримали.
Про це МедіаПорту розповіла представниця Департаменту містобудування та архітектури Харківської ОВА Анна Федорова.
Компенсацію за знищене майно можна отримати двома шляхами:
- у вигляді сертифіката на купівлю нового дому
- грошової компенсації на будматеріали для відбудови знищеного. Отримати сертифікат можна, подавши заяву через «Дію».
«Необхідно, щоб надавалося право власності. Щоб зруйнований об’єкт рухомості був внесений до Державного реєстру речових прав. Якщо дана реєстрація не відбувалася, необхідно своє право власності зареєструвати в даному реєстрі і після цього подати заявку», — пояснює Федорова.
Далі заявку розглядає комісія, яка утворена у всіх територіальних громадах Харківської області, де відбувалися активні бойові дії.
Компенсація надається, якщо житло:
- зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022;
- розміщене на території, що не була окупована до 24 лютого 2022 року;
- не підлягає відновленню, визнане непридатним для життя після оцінки комісії; повністю знищене, без можливості ремонту;
- має власника — заяву може подати людина, яка має право власності на житло.
До документів, які необхідно долучити до заяви на отримання компенсації, входять правоустановчі документи на об’єкт нерухомого майна, довідка про відсутність судимості проти нацбезпеки України.
«Також, якщо у людини є документи, які посвідчують пріоритетне право на отримання компенсації, тобто це люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї», — пояснює Федорова.
Знищене житло обстежує спеціальна комісія у громаді: саме вона і розраховує суму компенсації.
«Про факт обстеження свідчить акт комісійного обстеження, який отримує людина. Якщо комісійне обстеження не було проведено на момент подачі заяви на отримання компенсації, то це обстеження комісія проводить після отримання цієї заяви», — зауважує Федорова.
За словами посадовиці, одним із документів, який може підтверджувати факт знищення, може бути технічний звіт з обстеження — його виконують фахівці, які мають сертифікат у галузі будівництва. Коли сертифікат на житло сформований, заявник отримає повідомлення у «Дії».
«Потім отримувач компенсації має на цю суму житлового сертифіката знайти собі житло, яке він збирається придбати, і тоді подати через застосунок «Дія» повідомлення на бронювання коштів», — говорить Анна Федорова.
Придбати домівку можна на первинному або вторинному ринку. За зруйнований приватний будинок замість сертифіката можна вибрати грошову виплату на самостійне будівництво на власній землі.
Обробка повідомлення триватиме до п’яти днів. Нове житло необхідно придбати за місяць з моменту бронювання коштів.
«І вже після того, як кошти заброньовані, одразу укладали договір купівлі-продажу. Якщо людина не вклалася 30 календарних днів, то їй необхідно буде заново подати повідомлення про бронювання коштів», — пояснюють в ХОВА.
Оформити угоду купівлі-продажу можуть нотаріуси із доступом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Перелік нотаріусів можна знайти на сайті renovation.gov.ua.
За умовами програми, нове житло можна придбати лише в Україні. Житловий сертифікат діє п’ять років: протягом цього часу житло не можна буде продати.
Дивіться MediaPort у TikTok