Web Analytics

З 1 жовтня в Україні виписуватимуть лише електронні лікарняні — голова комітету ВРУ

Відтепер під час оформлення всіх лікарняних листів треба буде вносити відомості до електронної системи охорони здоров’я.

Про впровадження електронних лікарняних розповів голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайло Радуцький.

«На виплату лікарняних Фонд соціального страхування України витрачає величезні кошти. За вісім місяців цього року отримано для виплат листків непрацездатності на суму майже 10 млрд грн. Співробітники Фонду фізично здатні перевірити не більше 10% лікарняних. Тому «індустрія» продажу фіктивних листків в Україні традиційно доволі масштабна», — зазначив він.

Радуцький наголосив, що запровадження е-лікарняних допоможе боротися з корупцією. Електронна система дозволяє перевірити, скільки та кому лікар виписав листів непрацездатності, адже кожен документ має бути затверджений його власним електронним підписом.

Система е-лікарняних у тестовому режимі запрацювала влітку. Попередньо усі медзаклади мали перейти на неї вже з 1 вересня. Але на початок осені, за даними голови комітету, з 3 тис. закладів в електронній системі змогли працювати лише 2,2 тис.

Станом на 27 вересня 2,9 тис. медзакладів вже оформлювали е-лікарняні, 137 тис. медиків пройшли онлайн-навчання. Від початку роботи системи виписали майже 1 млн медичних висновків про непрацездатність.

«Лише 100 лікарень поки що не змогли налаштуватись на роботу в нових умовах, але до 1 жовтня є час, щоб «підключити» ці заклади до електронної системи», — зауважив Радуцький.

У Національній службі здоров’я наголошували, що для оформлення е-лікарняного пацієнт має особисто прийти на прийом. Лікар огляне його та визначить, чи потрібні додаткові обстеження або консультації. І тільки після особистого прийому — матиме право створювати в електронній системі медичний висновок про тимчасову непрацездатність.

«Перехід на електронні лікарняні означає, що відтепер пацієнту не потрібно збирати підписи на паперовому бланку і носити їх по кабінетах. Обмін інформацією відбувається автоматично. А пацієнт тим часом займається своїм лікуванням. Проте відвідувати лікаря для цього обов’язково», — розповідали у НСЗУ.


Медзаклади розпочали переходити на нову систему в червні, протягом літа видавали як паперові лікарняні, так і електронні. Щодо подовження перехідного періоду в Міністерстві охорони здоров'я казали: хочуть зберегти якість медичних послуг.

«Оскільки електронний лікарняний є підставою для виплати коштів за період непрацездатності громадян, а питання фінансів, особливо в період захворювання, є важливим — МОЗ вирішив продовжити термін перехідного періоду до 1 жовтня, аби всі отримували якісні послуги і не залишились осторонь системи соціального захисту населення», — пояснювала очільниця директорату цифрових трансформацій в охороні здоров’я  Марія Карчевич

Фото на головній: Харківська обладміністрація