Web Analytics

Ярмарок марнославства на експорт

Заповзятливий харків'янин Антон Саввов опинився у центрі скандалу в Британії. Видання The Times опублікувало розслідування, в якому йдеться про начебто престижні нагроди та звання, які підприємець продавав за гроші.

Ярмарок марнославства, бізнес на самолюбстві — суперечливий, проте не незаконний і не унікальний. Можна сказати, світова практика. Якби не спекуляція на поважних британських брендах — Оксфордському університеті та Королівському дворі.

Публікація The Times має красномовну назву «Oxford university in fake awards farce» (при дослівному перекладі звучить приблизно «Оксфордський університет — у фарсі підробної нагороди»). І йдеться там про те, що значної цінності нагородам (в очах нагороджених покупців) надавала саме іміджева асоціація із поважними англійськими інституціями.

«Репутація Оксфордського університету була підірвана українським бізнесменом, який продає липові нагороди та звання за мільйони фунтів стерлінгів», — стверджує видання.

Торг недоречний

Europe Business Assembly (EBA) — компанія, зареєстрована у Великобританії, в Оксфорді.

Вона і низка афільованих з нею структур налагодили масовий продаж почесних дипломів, звань, нагород на кшталт «Сократівська премія» або «Хрест Королеви Вікторії». Фактично це — мережевий бізнес. EBA працює за схемою рекламних продажів: менеджери обзвонюють потенційних покупців та пропонують стати лауреатом або номінантом. Цільова аудіторія — переважно країни так званого третього світу: із великим розривом між багатими та бідними, слабкістю до гучних імен та шику, регалій та блискучих цацок. За помірні для багатіїв гроші — десять тисяч фунтів.

Це навіть не шахрайство. Адже постраждалих від діяльності EBA — доки Оксфордський університет не позивається до Асамблеї — немає. Люди, які придбали звання та нагороди, задоволені. Власником компанії EBA The Times називає харківського підприємця Антона Саввова та його сина Івана.

Продавець регалій

Антон Саввов зустрічі з журналістами не уникає. Охоче і багатослівно відповідає на питання, залюбки розповідає про діяльність компанії, очевидно пишається бізнесом. Довго перераховує свої звання та посади — три вищі освіти, журналіст, політтехнолог, видавець, організатор «івентів» — балів та урочистих церемоній міжнародного рівня: «Мабуть, багато хто хотів би робити те, що роблю я…»

Схоже, він добре знає людські слабкості і сам грішний. Впевнений, що його неможливо притягти до відповідальності, і натякає — і сам ладен позиватися до The Times.

«Це безглуздо. 17 років тисячі людей відкрито отримуюють дипломи, стипендії, нагороди. Про це пишуть ЗМІ, — каже Саввов. — Це відбувається в Оксфорді, в мерії. За участю мерів, лорд-мерів Оксфорда, членів парламента Британії, депутатів Європарламента, провідних політиків, вчених, академиків, дипломатів».

Що нагороди видавалися за гроші — Антон Саввов не тільки не спростовує, а ще й наголошує на цьому. Пояснює це організаційними витратами та порівнює із акредитаційним внеском, приміром, на Всесвітній економічний форум у Давосі: «А ви знаєте, скільки коштує участь у цьому самміті? Ні? Так я вам скажу. 25 тисяч доларів... А що має бути безкоштовно? Що в цьому світі безкоштовно?»

Єдине, що пан Саввов заперечує категорично, це спекуляцію на темі Оксфордського університету. Види Оксфорду прикрашають численні буклети і каталоги EBA. Але то, мовляв, не навмисно: «Ніде в документах EBA, на сайтах, в публікаціях ви не знайдете посилань на Оксфордський університет. Це було б некоректно і неприпустимо, і ми в жодному разі на це б не пішли».

Харківські номінанти

Серед володарів почесних звань EBA є і харків'яни. Колишній ректор Юридичної академії, Василь Таций.

«Чому Таций? Тому що в нього був юбілей, 80 років, — пояснює Антон Саввов. — І його колеги... — Скинулися? — Не знаю, скинулися вони чи ні, але попросили організувати йому нагороду. Ми дали відповідні рекомендації, і нагороду він отримав».

Приватна справа, несоромний подарунок, жодного криміналу. А от до комунального підприємства «Харківський метрополітен» виникли питання — і кримінал не виключений.

6 червня підземка опублікувала на офіційному сайті новину про діамантові «досягнення в області якості». Протягом години публікацію продублював сайт Харківської міської ради. Новину 3-річної давнини про схожу нагороду, із фотографією, на якій директор КП «Харківський метрополітен» отримує нагороду із рук Антона Саввова особисто, підземка з сайта вже видалила.

Загалом, за даними громадської ініціативи «Харківський антикорупційний центр», за три роки метрополітен отримав п'ять схожих нагород. Про одну з них залишився документальний слід в системі публічних закупівель Prozorro. Торік у грудні збиткова підземка сплатила 142 050 гривень за «послуги з оформлення та супроводу подання документів на здобуття міжнародної нагороди «Європейська якість».

«Підприємство збиткове. Вони щороку отримують мільйони фінансової допомоги. Лише в цьому році — 159 мільйонів гривень. І коли комунальне підприємство витрачає такі суми, це, звісно, привертає увагу. Це може підпадати під розтрату бюджетних коштів. Ці нагороди фактично не мають жодної цінності. На наш погляд, це шахрайство», — певен представник антикорупційного центру Євген Лісічкін. Він каже, що громадська організація звертатиметься до поліції із заявою про можливий склад злочину у діях посадових осіб КП «Харківський метрополітен».

З поважних причин директор КП В'ячеслав Стаматін прокоментувати «співпрацю» з EBA не зміг. Замість нього журналісти не без зусиль добилися відповіді від першого заступника міського голови Ігоря Терехова. 

«Про нагороди я дізнався зі ЗМІ. Можу сказати, що сьогодні ми чітко дотримуємося усіх законодавчих актів, — відреагував перший віце-мер. — Як міська рада і її виконавчі органи, ми в жодному разі не хотіли потрапити під дію законів про корупцію, тому ніколи не втручаємося у фінансово-господарчу діяльність комунальних підприємств, що б про нас не говорили. Якщо є питання до нагороди, нехай правоохоронні органи з'ясовують, куди були витрачені кошти, чи було це цільове використання».   

Коментар, як жартують журналісти, — універсальний. Годиться для багатьох харківських історій та явищ. 

Оновлення від 10.09.2018. 

У червні 2018 року Дзержинський райсуд Харкова частково задовольнив позов Антона Саввова щодо спростування недостовірної інформації на одному з веб-сайтів. Достовірною судом визнане наступне:

«Саввов Антон Іванович не є та ніколи не був ані засновником, ані директором, ані співробітником Європейської Бізнес-Асамблеї. Нагороди ЄБА є легітимними, що підтверджується реєстраційними ліцензіями Intellectual Property Office. Ці нагороди та премії є інтелектуальної власністю ЄБА і зареєстровані в Офісі інтелектуальної власності Великої Британії. ЄБА є самостійною юридичною особою, яка здійснює свою діяльність у місті Оксфорд та використовує символіку цього міста». 

Додатково «МедіаПорт» публікує вимогу адвоката Антона Саввова Олексія Кучера.