Web Analytics

Результати Нормандської зустрічі. Заява Зеленського

Лідери «Нормандської четвірки» вийшли на пресконференцію за підсумками зустрічі у Парижі. Пряма мова Володимира Зеленського.

Володимир Зеленський

«Представляв я Україну не один. Разом зі мною були всі українці, підтримку яких я відчував. Разом зі мною були правда, бажання справедливості та досягнення миру в моїй рідній країні. 

Сьогодні було, до речі, було довго... Але було все дуже предметно і було дуже важливо не лише обговорити усі питання, але і домовитись про чіткі конкретні кроки, терміни їх виконання та отримати згоду на їх втілення усіма країнами-учасниками.

Українська сторона наполягала, що комплексне вирішення усіх питань є неможливим без забезпечення найголовнішого компоненту — це безпекова ситуація на сході України. І лише у випадку забезпечення безпеки, можна вирішити вже політичні питання. 

Сьогодні Україна, Німеччина, Франція та Російська Федерація обговорили чимало та погодили деякі дуже важливі речі. 

Найперше — це невідкладні заходи щодо стабілізації безпекової ситуації на сході України. Це повне, всебічне та безстрокове припинення вогню на сході України, яке повинно розпочатися до кінця 2019 року. Задля дієвого моніторингу та посилення контролю за режимом припинення вогню усі країни-учасники нагадали про важливість безпечного та надійного доступу СММ ОБСЄ на всій території України та відзначили необхідність розширити мандат СММ ОБСЄ з можливістю здійснювати моніторинг цілодобово. 

Також сторони підтримують розробку та реалізацію оновленого плану щодо розмінування територій.

Далі. Країни-учасниці сприяють взаємному звільненню утримуваних осіб до 31 грудня 2019 року за принципом «всіх на всіх». Було погоджено необхідність верифікувати повні списки та надати повний і безумовний доступ представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста до усіх утримуваних осіб. 

Погоджено обговорення в межах Тристоронньої контактної групи про додаткові зони розведення одночасно в трьох точках, які мають важливе гуманітарне значення для всіх українців.

Сьогодні я наполягав на необхідності відновлення Україною повного контролю за державним кордоном. Впевнений, ми повернемося до вирішення цього питання на наступний зустрічі у Нормандському форматі через чотири місяці. 

Також сьогодні я безліч разів наголошував на необхідності виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки та роззброєнні незаконних військових формувань в окремих районах Донецької та Луганської областей. Я підкреслив, що проведення місцевих виборів в ОРДЛО можливе виключно відповідно до законодавства України та стандартів ОБСЄ на основі копенгагенських критеріїв. Сьогодні стороні виразили зацікавленість у досягненні домовленості в рамках Нормандського формату і тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливостей місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей та інкорпоруванні «формули Штайнмаєра». 

Безумовно, є ще багато питань, які сьогодні нам не вдалося, на жадь, вирішити. І потрібно обов'язково це зробити в майбутньому. 

Впевнений, ми обов'язково це зробимо. Разом. 

Останній раз зустріч у Нормандському форматі відбувалась три роки тому. І сам факт того, що нам вдалося розблокувати цей діалог, це дуже, я вважаю, дуже позитивно. 

В той же час сьогодні я хочу окреслити ряд принципів, які я ніколи не порушу як президент України. І з якими ніколи не погодиться український народ. Перше — це неможливість федералізації. Україна — унітарна держава, цк незмінна стаття Конституції України та непорушний принцип існування держави. 

Друге — неможливість будь-кого вчиняти будь-який вплив на вектор руху та розвитку України. Україна — незалежна самостійна демократична держава, вектор розвитку якої завжди обиратиме виключно народ України. 

Третє — неможливість компромісів по врегулюванню ситуації на сході України через поступки Україною територіями в межах міжнародно визначених кордонів. Всі ми знаємо, що для кожного українця і Донбас, і Крим — це Україна. 

Сьогодні від імені усього українського народу я зауважив, що українці мають заслужене право не вірити словам та обіцянкам. Ми маємо дійсно надію на дотримання усіх домовленостей, але маємо і чітке розуміння, що лише конкретні дії будуть підтвердженням готовності усіх до забезпечення миру. Ми зі свого боку готові до виконання домовленостей, але це дорога з двостороннім рухом...».

Фото: kremlin.ru

Загальні узгоджені висновки Паризького саміту в Нормандському форматі 9 грудня 2019 року

(Джерело: Офіс президента України)

Президент Французької Республіки, Канцлер Федеративної Республіки Німеччина, Президент Російської Федерації та Президент України зустрілися сьогодні в Парижі.

Мінські домовленості (Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Мінський меморандум від 19 вересня 2014 року та Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015 року) продовжують слугувати основою роботи Нормандського формату, держави – члени якого віддані їхній повній імплементації.

Вони наголошують на загальному прагненні до сталої й всеохопної архітектури довіри та безпеки у Європі, заснованій на принципах ОБСЄ, для якої врегулювання конфлікту в Україні є одним із низки важливих кроків.

На цій основі вони вирішили таке:

1. Невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту:

Сторони відданні повній та всеохопній імплементації режиму припинення вогню, підкріпленого реалізацією всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 року.

Вони підтримають розробку та імплементацію оновленого плану з розмінування на основі рішення Тристоронньої контактної групи про протимінну діяльність від 3 березня 2016 року.

Вони підтримають домовленість у рамках Тристоронньої контактної групи щодо трьох додаткових ділянок розведення з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 року.

Вони заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених», при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

Вони підтримають досягнення протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування, виходячи передусім з гуманітарних критеріїв.

Вони нагадують, що Спеціальна моніторингова місія (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати усі можливості мандату (від 21 березня 2014 року) і мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандату.

2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод:

Сторони висловлюють зацікавленість у досягненні домовленостей у рамках Нормандського формату (Н4) і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів Закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Вони вважають за необхідне інкорпорувати «формулу Штайнмаєра» в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 та Тристоронньою контактною групою.

3. Подальші кроки:

Вони просять своїх міністрів закордонних справ та політичних радників забезпечити виконання досягнутих домовленостей, і вони погодилися провести ще одну зустріч у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних та безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів.

У своєму виступі президент РФ Володимир Путін сказав, що кінцевий документ підтверджує безальтернативність виконання Мінських угод. 

«Розраховуємо, що розведення сил буде поетапно продовжено, а на ділянках відводу будуть проведені роботи з розмінування та дефортифікації. Необхідно також синхронізувати процес досягнення перемир'я з проведенням на Україні політичних реформ, передбачених Мінськими умовами. В прешу чергу, мова йде про внесенння до Конституції держави змін, що закріплюють особливий статус Донбасу на постійній основі. Необхідно, звісно, продовжити строк дії договору про особливий статус окремих регіонів Донбасу і, в кінцевому підсумку, надати цій нормі постійний характер, як це передбачено в Мінських угодах, про які я згадав на початку, почати роботу над внесенням до його тексту поправок, перш за все пов'язаних з імплементацією так званої «формули Штайнмаєра». Не слід затягувати і з виконанням інших обов'язків, а саме про амністію і законодавчій забороні кримінального переслідування осіб, які брали участь у подіях на південному сході країни», — сказав Путін. 

Перша за три роки зустріч у Нормандському форматі відбулася 9 грудня у Парижі. 

Окрім двосторонніх зустрічей з президентом Франції і канцлеркою Німеччини, Володимир Зеленський віч-на-віч спілкувався із президентом Росії.