Web Analytics

Критика ГПУ і відповіді НАБУ: «оборонну справу» обговорили на засіданні ТСК в Раді

Розслідування можливих фінансових порушень в оборонній сфері, про які йдеться в серії відеосюжетів проекту BIHUS.info, обговорювали 13 березня на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. Свою позицію висловлювали представники силових відомств — генпрокурор, керівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро. 

За словами генпрокурора Юрія Луценка, оприлюднені журналістами матеріали сьогодні фігурують у двох кримінальних провадженнях. Перше веде ГПУ — щодо несплати податків. Друге — НАБУ, щодо можливої корупції в концерні «Укроборнопром».

Луценко нагадав, що у 2018 році Державна фіскальна служба надала ГПУ проміжний результат податкової перевірки: вона показала, що фірма, яку автори розслідування назвали частиною незаконної схеми, не сплатила податки. Сюжет BIHUS.info з’явився на фінальному етапі розслідування, вчергове сказав Луценко.

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції провів експертизу трьох телефонів, що належать фігурантам справи, і диску з інформацією, яку з них скачали, повідомив генпрокурор.

«Експертиза встановила, що інформація, скачана з трьох телефонів у середині 2017 року на диск, не була монтованою, або до неї не було жодного стороннього втручання. І це означає, що тепер ця інформація може стати предметом слідства щодо, власне, НАБУ — у разі, якщо вони захочуть, зрештою, почати це слідство по своїй підслідності про розкрадання коштів або зловживання службовим становищем, торгівлю впливом, якій завгодно — а також Державного бюро розслідувань щодо можливих корупційний дій будь-яких правоохоронців — ГПУ, НАБУ, ДФС», — сказав Луценко.

Генпрокурор додав, що під час експертизи з’ясувалося: на пристроях відсутня деяка інформація, яку показали журналісти — «деяких фраз або фрагментів».

«Я не уповноважений проводити аналіз того, чого нема на дисках, але є у пана Бігуса (одного з авторів розслідування, журналіста Дениса Бігуса — ред.), але скажу, наприклад, що лише побіжно мої прокурори говорять, що розмови, показані паном Бігусом між Жуковим і Павлом Букіним — це теперішнійкерівник концерну Укроборонпром, — такої переписки в цих трьох телефонах немає», — сказав Луценко. 

Фото: rada.gov.ua

ГПУ доручила ДФС проаналізувати всіх контрагентів фірми-фігуранта на предмет незаконного переведення коштів, отриманих від «Укроборонпрому», в готівку, сказав Луценко. За його словами, «Укроборонпром» платив за реально поставлені вузли та деталі.

«Новітні українські ракети середнього радіусу дальності зроблені в тому числі через те, що «Укроборонпром» закупив за подібною схемою частину необхідних виробів», — заявив Луценко.

Він також зазначив, що Федеральна служба безпеки Російської Федерації минулого тижня перекрила схеми постачання.

«Минулого тижня ФСБ перекрила всі — принаймні, ті, що нам поки що відомі — схеми перевозок», — зазначив генеральний прокурор.

Луценко розкритикував роботу Національного антикорупційного бюро, яке, на думку генпрокурора, зволікає з розслідуванням. Встановлення того, чи були розкрадання і корупція в «Укроборонпромі» — компетенція НАБУ, сказав генпрокурор.

«Я за свої роки в ГПУ дуже втомився відповідати не за свої гріхи. Мене відправили керувати органом, який має боротися з корупцією категорії «Б». Я маю за плечима 2637 вироків суду категорії «Б» і 4 мільярда доларів, які повернули в судах, підтримуючи державні інтереси. І в Україні, і за кордоном мене постійно знищують тим, що в нас нуль вироків вашої підслідності — категорії «А», — заявив Луценко, звертаючись до керівника НАБУ Артема Ситника.

Роботу НАБУ розкритикував і керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. Він заявив, що досі не отримав матеріали від НАБУ, незважаючи на неодноразові запити, а також додав, що зі справи 2016 року, де вперше згадувалась фірма-фігурант розслідування, зникла частина матеріалів.

«Я досі не отримав відповідь від директора НАБУ, де ці матеріали. Але я отримав відповідь від головного військового прокурора Матіоса, який підтвердив, що ці матеріали направлялися. І дійсно там було 87 аркушів переписки, де згадувалися і «ОВ», і такий собі «Ігор» (фігуранти розслідування BIHUS.info — ред.), — сказав Холодницький.

«Якщо брати норми Кримінально-процесуального кодексу, є два шляхи для реалізації цих матеріалів. Або зареєструвати нове провадження, або приєднати до вже розслідуваного. Ні одне, ні інше не було зроблено. Досі ми не знаємо офіційно від НАБУ, де ці матеріали перебувають зараз і яка була їхня подальша доля», — заявив керівник САП.

Холодницький зазначив, що готовий співпрацювати зі слідчими ДБР. «Я не дам спуску цим матеріалам. Я прийняв рішення відсторонити старшого прокурора групи прокурорів від проведення процесуального керівництва через, фактично, провал у процесуальному керівництві в цьому провадженні», — додав він.

Голова НАБУ Артем Ситник у свою чергу заявив, що НАБУ не отримувало переписки фігурантів — «пана Жукова і пана Свинарчука». «Це не відповідає дійсності», — сказав він.

«Про те, що було в першому, другому і третьому сюжеті, ми дізналися з самих сюжетів. І зараз проводиться розслідування», — сказав Ситник.

«Те, що ви прислали — там немає цих матеріалів, і про цю переписку ми не знали. Мені не зрозуміло, навіщо зараз це озвучується», — додав він.

«Ми з задоволенням розглянемо оригінали цих записів, розглянемо, експертизу проведемо і на предмет нашої компетенції — наявність чи відсутність розкрадання», — зазначив керівник НАБУ, додавши, що бюро готове провести розслідування разом із САП.

Напередодні засідання комісії НАБУ також оприлюднило заяву, в якій відкидало звинувачення журналістів BIHUS.info в тому, що співробітники НАБУ задіяні в оборудках. «Бюро поважає роботу журналістів-розслідувачів. Водночас, сюжет містить неточності, а, подекуди, і маніпуляції», — йшлося у заяві.

Сьогодні у НАБУ також повідомили, що двох детективів, згаданих у журналістському розслідуванні, відсторонено на час проведення службового розслідування.

У розслідуванні «BIHUS.info» йдеться про «багаторічну схему вимивання сотен мільйонів гривень з українського оборонного комплексу». Серед причетних до схеми вони назвали першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, його сина Ігоря Гладковського, директора держконцерну «Укроборонпром» Павла Букіна. Журналісти також заявили про можливу причетність правоохоронців до оборудок.

Після оприлюднення перших частин сюжету президент Петро Порошенко звільнив Олега Гладковського, а також анонсував міжнародний аудит «Укроборонпрому». У Державному бюро розслідувань відкрили кримінальне провадження щодо можливого отримання неправомірної вигоди працівниками ГПУ, СБУ, ДФС і НАБУ.

Читайте MediaPort у Telegram